ŽENEVA. Takmer 59 percent účastníkov referenda vo Švajčiarsku hlasovalo proti návrhu, aby tamojšie orgány museli vyhostiť každého cudzinca usvedčeného zo spáchania trestného činu, a to bez ohľadu na jeho závažnosť.
Informuje o tom spravodajská BBC.
Výsledok je tak úder pre Švajčiarsku ľudovú stranu (SVP), ktorá referendum iniciovala. Švajčiari jej vysokou účasťou a hlasovaním proti návrhu naznačili, že zašla priďaleko.
Testovanie politického systému
Automatické vyhosťovanie bez rozhodnutia súdu by sa v prípade schválenia týkalo aj početnej komunity ľudí z rodín imigrantov, ktorí sa už narodili vo Švajčiarsku a nemajú žiadne jazykové ani sociálne väzby s krajinami svojich predkov.
Referendum je podľa DPA vnímané ako testovanie právneho a politického systému tejto alpskej krajiny.
"Máme už dosť naháňania strachu. Je to znamením zo strany širokej občianskej spoločnosti, že Švajčiarsko je úspešnou krajinou, pokiaľ ide o rôznorodosť," komentovala výsledky referenda Flavia Kleinerová, predsedníčka výboru mimovládnych organizácií odmietajúcich iniciatívu SVP.
Loading
...
Automaticky deportovaní
Nedeľné referendum nasleduje po opakovaných snahách z minulých rokov o sprísnenie opatrení proti cudzincom žijúcim vo Švajčiarsku, avšak SVP hovorí, že sa v tomto smere zatiaľ dosť neurobilo.
Na základe navrhovanej legislatívy, o ktorej sa v plebiscite hlasovalo, by boli cudzinci automaticky deportovaní po odpykaní si svojho trestu, a to bez možnosti odvolať sa.
Týka sa to ťažkých zločinov ako vražda, znásilnenie či ozbrojená lúpež, ale aj menej závažných prečinov spáchaných v rozpätí desiatich rokov, napríklad prekročenia povolenej rýchlosti alebo vlámania.
Takmer štvrtinu z 8,3 milióna obyvateľov Švajčiarska tvoria držitelia iného štátneho občianstva, čo je druhý najvyšší podiel v Európe po Luxembursku. Na základe terajších zákonov bolo v priebehu minulého roka vyhostených zo Švajčiarska 500 trestaných cudzincov.
Podľa údajov tamojšieho štatistického úradu by v prípade platnosti navrhovanej úpravy tento počet presiahol 10.200.