ATÉNY, BRATISLAVA. Pohľad na krajiny, kde sa v posledných rokoch odohrávajú humanitárne krízy, je väčšinou pohľadom do štátov, ktoré postihla prírodná katastrofa, alebo krajiny, kde prebieha vojna.
Pobrežie Indického oceánu po cunami v roku 2004, zemetrasenie v Kašmíre, hurikán Katrina v Spojených štátoch, suchá vo východnej Afrike, záplavy v Pakistane, sýrska občianska vojna, epidémia eboly v západnej Afrike.
Teraz sa však o humanitárnej kríze hovorí na území najväčšieho ekonomického bloku sveta, jedného z najbohatších kútov sveta. Priamo na území Európskej únie.
„Šanca na humanitárnu krízu veľkých rozmerov je veľmi vysoká,“ povedal podľa Guardianu eurokomisár pre migráciu Dimitris Avramopulos.
Ako sa do tejto situácie Európska únia vôbec dostala? Krokov bolo niekoľko.

1. Arabská jar
Určiť presne, v ktorom momente sa začala prebiehajúca utečenecká kríza, nie je celkom možné. Podľa niektorých má korene už v koloniálnych časoch, keď západoeurópske krajiny bohatli na úkor chudobnejších.
Vo všeobecnosti sa však dá povedať, že relatívnu stabilitu narušila pred piatimi rokmi arabská jar, ktorá viedla k pádu režimu v Líbyi a k občianskej vojne v Sýrii.
Líbya sa stala miestom, cez ktoré začali prúdiť do Európy utečenci po mori. Padol totiž diktátor Muammar Kaddáfí, ktorý hrubou silou a s vidinou peňazí od Európskej únie bránil ľuďom plaviť sa do Európy.
Keď sa to skončilo, z Líbye sa stala hlavná prestupná zastávka cesty, ktorá sa začína v subsaharskej Afrike, prechádza Saharou, z Líbye pokračuje po mori a končí sa na talianskych alebo gréckych ostrovoch.
Vtedy išlo o tisíce, možnosť desaťtisíce ľudí ročne.

2. Zastavenie príspevkov na tábory
„Základné potreby sýrskych utečencov výrazne prekračujú podporu a financovanie od medzinárodného spoločenstva,“ varovala podľa agentúry Reuters v októbri 2014 Carol Batchelorová, ktorá zastupuje Úrad vysokého komisára OSN v Turecku.
Nešlo len o bežnú výzvu, aby štáty viac prispeli, ale o reálnu hrozbu. Mnohé štáty totiž znižovali svoju pomoc pre utečencov a UNHCR musela pristúpiť k škrtaniu potravinových dávok.
Vojna v Sýrii sa pritom ani zďaleka nezmierňovala. Počet utečencov stúpal, lebo územia začal získavať aj Islamský štát. Stále ďalší a ďalší utečenci tak prichádzali do preplnených táborov.
Jordánsko, Libanon a Turecko mali na svojom území asi štyri milióny utečencov. Situácia bola čoraz viac neúnosná.

3. Nekontrolovaný príchod utečencov
Nedá sa povedať, že by situácia bola prekvapujúca.