PARÍŽ. Tisíce ľudí, ktorí nemajú kam ísť, medzi nimi stovky detí. Títo teraz prídu o svoj provizórny domov na okraji mesta Calais, kde čakali v nádeji, že sa nakoniec dostanú cez Lamanšský prieliv do Veľkej Británie.
Súd vo francúzskom Lille totiž potvrdil nariadenie miestnych úradov, podľa ktorých mali do utorka vypratať južnú časť tábora. Zamietol tak odvolanie humanitárnych organizácií, uviedla tlačová agentúra DPA.
V tábore, ktorý prezývajú Džungľa, platia vlastné pravidlá a jedno z nich hovorí, že odtiaľto sa neodchádza. Nádej v podobe pobrežia Veľkej Británie je veľmi blízko.

Zo stanov do kontajnerov
Snažia sa dostať na nákladné autá, ktoré prechádzajú tunelom, alebo na trajekty. Pokusy o preplávanie sa končia tragicky.
Francúzska vláda tvrdí, že v Džungli žije asi tritisíc utečencov, pre ktorých pripravila neďaleko tábora kontajnery, prípadne sa môžu presunúť do iných utečeneckých centier vo Francúzsku. To utečenci nechcú, Británia by sa im vzdialila.
Utorňajšia výzva sa vraj týkala asi tisícky ľudí, no podľa aktivistov ich je až tritisíc a medzi nimi aj tristo detí.
Loading
...
Odvolanie voči vysťahovaniu tábora pri Calais podali na administratívny súd v Lille humanitárne organizácie, ktorým sa podarilo zozbierať sťažnosti 238 migrantov.
Nemajú kam ísť, upozorňujú mimovládne organizácie. „Približne 500 až tisíc utečencov sa len tak vytratí,“ cituje portál TheLocal.fr Michela Janssensa z Lekárov bez hraníc.
„Nebojujeme za to, aby tu tento tábor ostal, ale aby jeho obyvatelia dostali primeranú a dôstojnú náhradu," hovorí.
Prídu aj o to málo
Tvrdí aj to, že ľudia sa jednoducho rozpŕchnu do menších táborov, kde budú podmienky ešte horšie ako v Džungli.
Aj tam síce prežívajú v hrozných podmienkach, no je to lepšie ako inde. Na miestach, ktoré chce vláda zrovnať so zemou, napríklad aktivisti postavili sociálne centrum pre tínedžerov. Vyššia hustota utečencov tiež umožňuje mimovládnym organizáciám efektívnejšie pomáhať.
Ak ostanú opustení niekde na pobreží, o tieto "vymoženosti" prídu.