Na Slovensku sa objavilo prvé podozrenie nákazy vírusom zika. Epidémia či ďalšia nákaza vírusom, ktorý prenášajú najmä tropické komáre, v strednej Európe nehrozí.
Aj v minulosti sa na Slovensku vyskytli prípady vírusov či baktérií, ktoré boli v iných krajinách považované za nebezpečné, no u nás si obete nevyžiadali.
Ktoré ochorenia spôsobili na Slovensku paniku a ktoré v Európe naozaj zabíjali?
1. Vtáčia chrípka
O pandémii vtáčej chrípky sa prvýkrát začalo hovoriť v Európe okolo 2003. V Holandsku sa vtedy objavil kmeň vtáčej chrípky H7N7 a krajina musela zlikvidovať asi 30 miliónov kusov nakazenej hydiny. Vírusom sa vtedy nakazilo asi 89 ľudí.
Vírus sa však prenáša prevažne medzi divoko žijúcimi vtákmi a prípady úmrtia ľudí sú skôr výnimočné. Vírus vtáčej chrípky H5N1 na Slovensku potvrdili v roku 2006, týkal sa však výhrade vtákov.
V Európe zaregistrovali prípad nákazy ľudí vtáčou chrípkou len v Turecku, vírus si vyžiadal v roku 2006 štyri obete.
Podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) od roku 2003 zabila vtáčia chrípka 449 ľudí, čo je asi polovica z nakazených. Väčšina úmrtí nastala v Číne či v juhovýchodnej Ázii.
2. SARS
Ťažký akútny respiračný syndróm (SARS), sa objavil až v roku 2002. Vysoká teplota, bolesti hlavy, ťažký kašel a úmrtnosť asi 10 percent dostali vírus do médií.
Epidémia však trvala len niekoľko mesiacov. Rozšírila sa koncom roku 2002 najmä v južnej Číne a Hongkongu. Práve odtiaľ sa za pár týždňov rozšírila do 37 krajín sveta vrátane Európy. WHO registruje posledný prípad nákazy v apríli 2004.
Celkovo si vírus vyžiadal 775 obetí z viac ako osemtisíc nakazených. V Európe potvrdili prípady v Írsku, Rumunsku, Španielsku, Švajčiarsku a v Rusku, k žiadnemu úmrtiu však v tomto regióne nedošlo.