MONROVIA. Väčšina ľudí, ktorí prežili nakazenie vírusom ebola trpia dlhotrvajúcimi zdravotnými problémami. Vyplýva to zo správy amerického zdravotníckeho inštitútu US National Institutes of Health.

Samovraždy a halucinácie
Americká štúdia vykonaná na preživších z Libérie dokazuje, že ľudia, ktorí ebolu prežili, sú sužovaní bolesťami svalov, stratami pamäte a objavujú sa u nich symptómy depresie.
"Naši pacienti majú samovražedné sklony alebo trpia stálymi halucináciami," opisuje situáciu pre britské BBC lekár z jednotky, ktorá bojuje proti šíreniu vírusu. Infekciu vírusom ebola prežilo v západnej Afrike vyše 17-tisíc ľudí.

Úvodná analýza amerických vedcov na 82 subjektoch ukázala, že väčšina pacientov má ťažké neurologické problémy v čase, keď u nich vírus vrcholí. V tomto období sa objavujú halucinácie, meningitída aj upadanie do kómy.
O šesť mesiacov neskôr sa u preživších objavujú ďalšie ťažkosti. Takmer dve tretiny ľudí má neustále zoslabnuté telo a trpí malátnosťou. Pri takmer polovici pacientov sa objavujú halucinácie a straty pamäte.
U niektorých ľudí sa prejavujú samovražedné sklony.

Dopad na celý ich život
"Keď ľudia stratia pamäť, má to dopad na celý ich život. Niektorí už nie sú schopní vrátiť sa späť. Nevedia vykonávať svoje predošlé povolania, učiť sa v škole. Majú problémy so spánkom," opisuje situáciu neurochirurg Lauren Bowen. "Pre týchto ľudí sa ebola neskončila."
Vedci sa obávajú, že vírus eboly sa môže prenášať aj sexuálnym stykom. Spermie až 38 percent mužov, ktorí boli nakazení vírusom ebola, ukazovali vysoké hladiny výskytu vírusu aj rok po jeho prekonaní.
V krajinách, kde používanie mužského prezervatívu je stále skôr raritou, je táto správa nanajvýš znepokojujúca.