LONDÝN. Medzinárodný systém ochrany ľudských práv nebol počas minulého roka dostatočne silný na to, aby zabránil vojnovým zločinom v Sýrii a Iraku a ďalším prípadom vážneho porušovania ľudských práv vo svete.
Uvádza sa to v zverejnenej výročnej správe medzinárodnej ľudskoprávnej organizácie Amnesty International o stave ľudských práv vo svete.
"Zistili sme, že samotný systém ochrany ľudských práv potrebuje ochranu," uviedol generálny tajomník organizácie Salil Shetty.

Je systém práva postačujúci?
Vo viacerých krajinách Blízkeho východu, ale aj inde vo svete, Amnesty zaznamenala "veľmi rozšírené používanie neprimeranej sily voči stúpencom opozície a demonštrantom, mimosúdne popravy a vynútené zmiznutia osôb," píše sa v správe.
V rámci sýrskeho konfliktu sa podľa Amnesty "hrubých porušení ľudských práv" beztrestne dopúšťajú všetky bojujúce strany a podobná situácia je aj v susednom Iraku.
Ozbrojené konflikty spojené s vážnym pošliapavaním ľudských práv pokračovali vlani aj v Afganistane, Líbyi, Pakistane, Jemene, Burundi, Kamerune, Stredoafrickej republike, Nigérii, Somálsku a Južnom Sudáne.
"Toto úplné dno sme dosiahli v roku, keď OSN oslávila 70. výročie svojho založenia, čo pred nás kladie jednoduchú, ale hrozivú otázku: Je medzinárodný systém práva a inštitúcií postačujúci?" povedal Shetty.
Loading
...
Kritika smerom k Rusku aj Číne
Správa Amnesty tiež kritizovala situáciu v Rusku, ktoré je jednou zo 47 členských krajín Rady OSN pre ľudská práva. V Ruskej federácii platia prísne obmedzenia slobody vyjadrovania a zhromažďovania.
Ruské orgány zatýkajú a trestne stíhajú čoraz viac ľudí za kritiku oficiálnej politiky alebo za držbu a propagáciu materiálov, ktoré úrady označia za extrémistické alebo nezákonné, uvádza sa v správe.
Kritike sa nevyhla ani politika komunistických orgánov v Číne, ktorá taktiež zasadá v Rade OSN pre ľudská práva.
Čínska vláda spustila rozsiahly celoštátny represívny zásah proti právnikom zasadzujúcim sa za dodržiavanie ľudských práv. Systematickej represii a zastrašovaniu sú podrobovaní aj iní ľusdskoprávni aktivisti.