Guantánamo
Aj americký prezident Barack Obama priznáva, že väznica kazí povesť Spojených štátov v zahraničí. Väznica, ktorá sa stala symbolom bezhlavého amerického boja proti terorizmu, v ktorom sa len málo a zväčša po rokoch rozlišuje medzi skutočným teroristom a nespravodlivo obvineným.
Väznicou, ktorú Američania vytvorili po útokoch z 11. septembra, prešli stovky ľudí, väčšinu za terorizmus neodsúdili. Žili v otrasných podmienkach, ktoré by si Američania na svojom území dovoliť nemohli, no Guantánamo sa nachádza na vojenskej základni na Kube.
Pri vypočúvaní ich opakovane mučili, čo aj podľa Obamu len motivuje ďalších ľudí k ceste radikálneho džihádu a boja proti Amerike.
Väzňov postupne prepúšťali, pomáhali v tom aj americkí spojenci, troch väzňov prijalo i Slovensko.
Teraz je v nej 91 väzňov a Obama dúfa, že sa mu ju podarí definitívne zavrieť. Plán však musí presadiť cez Kongres, kde majú väčšinu republikáni. Tí hovoria, že presun väzňov na americké územie by bol ohrozením národnej bezpečnosti.
Splnenie tohto sľubu, ktorý bol základom Obamovej úspešnej kampane v roku 2008, teda celkom nezáleží od samotného prezidenta, kontroverzná väznica tak naďalej ostane škvrnou, ktorú budú Američanom kritici pripomínať vždy, keď budú hovoriť o ľudských právach.


Smrť na diaľku
Znie to pohodlne. Tisíce kilometrov od cieľa, bez priameho ohrozenia života. Zemský povrch pilot sleduje cez kamery lietadla. Potom stlačí tlačidlo a lietadlo strieľa. Terorista „zneškodnený“.
Alebo aj nie, často zomierajú i nevinní. Zhora je niekedy ťažké presne identifikovať cieľ. Prípady, keď americké bezpilotné lietadlá namiesto teroristov zasiahnu svadobnú oslavu v Pakistane, v Afganistane či v Jemene veľmi poškodzujú imidž Spojených štátov vo svete.