Článok sme aktualizovali 31. januára 2017.
VARŠAVA, BRATISLAVA. Jeden z najväčších bojovníkov proti komunistom a bývalý poľský prezident Lech Walesa donášal komunistickej štátnej bezpečnosti.
Tvrdia to grafológovia, ktorí v utorok potvrdili, že rukopis legendárneho vodcu protikomunistického hnutia Solidarita sa zhoduje s písmom agenta komunistickej tajnej polície pod krycím menom Bolek.
Dokumenty podozrievajúce Walesu zo spolupráce s komunistami mal až do minulého roka u seba v dome bývalý poľský minister obrany Czeslaw Kiszczak. Ten ešte v roku 1996 žiadal, aby ukryté spisy zverejnili až päť rokov po Walesovej smrti.
Po tom, čo Kiszczak v novembri 2015 zomrel, ich zhabala polícia a vo februári 2016 sa na ne mohli pozrieť aj novinári.
Poliaci teraz hovoria o šokujúcom zvrate v histórii, aj keď exprezident spoluprácu počas celého roka odmietal.
Podľa šéfa poľského Inštitútu národnej pamäti (IPN) Jaroslawa Szareka bádatelia ústavu po dlhých rokoch výskumu dokázali, že Walesa bol od decembra 1970 do júna 1976 spolupracovníkom tajnej polície, donášal na svojich kolegov a bral za to peniaze.
Walesov právny zástupca Ján Widacki povedal v utorok televízii Polsat News, že záležitosť zďaleka nepovažuje za uzavretú a možno bude požadovať nový písmoznalecký rozbor.
Sedemdesiattriročný Walesa je teraz podľa neho na ceste do Latinskej Ameriky, kde sa má zúčastniť na konferencii.

Donášali aj na neho
Walesova spolupráca s poľskou ŠtB sa tak v poslednom roku stala súčasťou politického boja. Poľský Ústav pamäti národa zverejnil minulý rok kópie spisu napriek tomu, že Walesa ich pravosť odmietal. Pred budovou čakali novinári z vyše 40-tich redakcií.
Nositeľ Nobelovej ceny za mier mal byť podľa spisov plateným informátorom operujúcim pod krycím menom Bolek. V jednom z dokumentov opisuje obsah rozhovorov o politike, ktoré viedol s kolegami.
Walesa mal za donášačstvo dostávať výplatu vo výške 500 až 1500 zlotých (dnešných 114 až 343 eur).
Jeho spolupráca mala trvať od roku 1970 do 1976, keď mal agent priveľa práce a stratil záujem o ďalšie informovanie.
V tom čase sa už Walesa angažoval počas robotníckej vzbury v roku 1970 v severopoľskom Gdansku. Po protestoch bolo úlohou Štátnej bezpečnosti naverbovať v gdanských lodeniciach čo najviac agentov, často ich presvedčili práve peniaze.
Aj keď vtedy sa už Walesovo meno malo v spisoch vyskytovať, ďalší kolegovia donášali aj na neho. Podľa niektorých "vytvára v lodenici zmätok a nepokoj", napísala Gazeta Wyborcza. V čase, keď mala spolupráca s tajnými končiť, už Walesu vyhodili z práce v lodenici a angažoval sa vo Výbore na ochranu robotníkov, z ktorého sa neskôr vyvinulo protikomunistické hnutie Solidarita.
Walesa však vinu minulý rok odmietal. "Nikdy som nesúhlasil so spoluprácou, nikdy som nenapísal žiaden text a nevzal som za to žiadne peniaze," povedal vtedy Walesa pre TVN24.
Loading
...
Spis chcela predať
Ak sú dokumenty pravé, prečo sa objavili až minulý rok? Dôvodom má byť práve snaha bývalého komunistického ministra Kiszczaka, aby neboli zneužité na politický boj počas komunizmu aj po páde režimu.
Kiszczak v novembri 2015 zomrel a jeho manželka, ktorá tvrdí, že si list o utajení nevšimla, chcela dokumenty predať za 90-tisíc zlotých (20-tisíc eur). Dokumenty však právom patrili do Ústavu pamäti národa, polícia ich preto Kiszczakovej odobrala.
Walesa, ktorý je aj v zahraničí považovaný za hrdinu protikomunistického odboja, sa stal politickou témou. Nie je to totiž prvýkrát, kedy sa objavili obvinenia z jeho spolupráce so Štátnou bezpečnosťou.
Už v roku 2010 tvrdil líder vládnej strany Právo a spravodlivosť (PiS) Jaroslaw Kaczynski, že Walesa bol komunistami platený špión. Hovoril to po tom, čo jeho dvojča a bývalý prezident Lech Kaczynski zahynul pri páde poľského vládneho špeciálu.
Práve Kaczynski mal byť skutočnou hnacou silou pri páde komunistického režimu. "Obávam sa, že pri nepochybnej kompromitácii Walesu by sa práve Lech Kaczyński stal symbolickým patrónom hnutia Solidarita," povedal podľa serveru parlamentarny.pl Kaczynski.
Aj člen mestskej rady v Gdansku Grzegorz Strzelczyk (PiS) už navrhol, aby sa letisko Lecha Walesu v Gdansku premenovalo.
Gazeta Wyborcza označila reakciu politických lídrov za lynč. Vládna strana chce podľa komentátora Jaroslawa Kurského odvrátiť staré symboly a vytvoriť miesto novým hrdinom. Majú to potvrdzovať aj slová ministra obrany Antoniho Macierewicza. "Nebude už legenda Lecha Walesu. Odíde do minulosti tak, ako si to zaslúži," povedal podľa serveru Natemat.pl.