Bejrút 13. apríla (TASR) - Prosýrsky dezignovaný libanonský premiér Umar Karámí dnes oznámil, že nedokáže sformovať novú vládu a odstupuje z funkcie, čím ešte viac prispel k prehlbovaniu politickej krízy v krajine.
"Dnes, po mnohých pokusoch sme sa opäť dostali do mŕtveho bodu. Preto potvrdzujem svoje rozhodnutie, ospravedlňujem sa a odchádzam," povedal Karámí na tlačovej konferencii v jeho sídle v Bejrúte.
Karámí uviedol, že sa takto rozhodol z dôvodu "rozporuplných požiadaviek" medzi jednotlivými politikmi. Toto vyjadrenie ďalej nekonkretizoval, dodal však, že na pondelňajšom päťhodinovom stretnutí s prezidentom Emilom Lahúdom a predsedom parlamentu Nabíhom Berrim sa nepodarilo odstrániť vzniknuté prekážky.
O rozhodnutí písomne informoval prezidenta už po tomto stretnutí, oficiálne ho však neoznámil hneď vtedy v nádeji, že sa nezhody ešte podarí vyriešiť.
Podľa Karámího je však ešte stále dosť času na usporiadanie volieb predtým, ako 31. mája vyprší funkčné obdobie súčasného parlamentu.
Vnútropolitický nepokoj trvá v Libanone od 14. februára, keď pri atentáte v Bejrúte zahynul opozičný politik a expremiér Rafík Harírí. Po 14 dňoch masových protestov musela prosýrsky zameraná Karámího vláda odstúpiť. Prezident Lahúd zostavením novej vlády poveril opäť Karámího, čo libanonská opozícia prijala s nevôľou.
Podľa libanonskej ústavy sa voľby musia vyhlásiť najmenej mesiac pred ukončením funkčného obdobia súčasného parlamentu. V prípade, že sa v Libanone nevytvorí nový kabinet, parlamentné voľby sa koncom mája nebudú môcť uskutočniť.