BRUSEL. Rokovania medzi Európskou úniou a Britániou sa podarilo dotiahnuť do úspešného konca.
Britský premiér David Cameron po skončení summitu EÚ v Bruseli a počas prvého vystúpenia pred novinármi uviedol, že po dosiahnutí dohody medzi EÚ a Britániou je pripravený odporučiť britským voličom, aby v referende hlasovali za zotrvanie Spojeného kráľovstva v únii.
Nikdy neprijmú euro
Dosiahnutá reformná zmluva podľa jeho slov zároveň zaručí, že Británia nikdy nebude súčasťou "európskeho superštátu".
"Budú zavedené nové a ťažké obmedzenia k prístupu do nášho systému sociálneho zabezpečenia pre zahraničných pracovníkov EÚ," skonštatoval premiér.
Ocenil, že sa Británii na summite podarilo presadiť mechanizmus "záchrannej brzdy", ktorá po jeho aktivácii zaručí, že počas siedmich rokov budú mať zahraniční pracovníci štvorročné obmedzenie k britským zamestnaneckým dávkam.
Cameron zároveň zdôraznil, že jeho krajina nikdy neprijme euro, pričom táto dohoda znamená "životnú ochranu" pre ekonomiku ostrovnej krajiny. Dodal, že reformná zmluva s EÚ zaručí, že pojem "stále tesnejšej únie" nebude platiť pre Britániu.
Maratón rokovaní
Dohodu, ktorá vznikla po dvojdňovom maratóne rokovaní lídrov EÚ a ktorá sa v sociálnej oblasti v podobe znižovania prídavkov na deti zahraničných zamestnancov vzťahuje na všetky členské štáty EÚ, v legislatívnej podobe navrhne Európska komisia. Následne ju bude musieť odobriť Rada EÚ a tiež Európsky parlament.
Už o pol jedenástej miestneho času sa začali množiť informácie zo strany štátnikov, že politická dohoda zameraná na udržanie Spojeného kráľovstva v únii je na stole.
Informáciu prostredníctvom Twitteru potvrdil aj predseda Európskej rady Donald Tusk, ktorý predsedal dvojdňovému maratónu rokovaní a ktorý informoval, že išlo o jednohlasnú podporu dohode.
Krátko na to správu potvrdil aj predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker, ktorý skonštatoval, že mesiac spoločnej práce s Tuskom na tejto agende sa vyplatil.
"Je to dôležitá chvíľa. Európa prejavila obrovskú vôľu pokračovať ako silné spoločenstvo. Snáď to vydrží aj pri riešení ďalších problémov," uviedol český premiér Bohuslav Sobotka v prvej reakcii na svojom účte na Twitteri.
Dohoda je podľa jeho slov dobrým kompromisom.
Loading
...
Merkelová želá Cameronovi všetko najlepšie
Lídri uzavreli s Cameronom "spravodlivú kompromisnú" dohodu, s ktorou bude môcť presadzovať zotrvanie Británie v bloku, vyhlásila na záver summitu nemecká kancelárka Angela Merkelová.
"Verím, že týmto sme Davidovi Cameronovi dali balík, s ktorým môže viesť v Británii kampaň za zotrvanie Británie v EÚ," uviedla Merkelová novinárom po skončení summitu.
Merkelová síce dohodu s Britániou privítala, zároveň však priznala, že niektoré kompromisy sa jej neprijímali jednoducho. To platí predovšetkým pokiaľ ide o cieľ "stále tesnejšej únie", od ktorého sa teraz Londýn odklonil. "Ide o emocionálnu záležitosť. Patrím k tým, ktorí sú za pokračujúcu integráciu," dodala.
Členstvo v EÚ je niečo, čo má podľa Merkelovej "veľkú hodnotu", predovšetkým v časoch turbulencií a neistoty vo svete, cituje ju agentúra DPA. "Želám Davidovi Cameronovi v nadchádzajúcich týždňoch a mesiacoch všetko najlepšie."

Férový návrh
Dohoda v hrubých kontúrach znamená, že Británia bude môcť nasledujúcich sedem rokov požadovať štvorročné obmedzenie sociálnych benefitov pre prichádzajúcich zamestnancov z iných krajín EÚ a obmedziť tiež detské prídavky pre deti zahraničných zamestnancov, ktoré nežijú v Británii.
Pre zahraničných pracovníkov, ktorí už v Británii pôsobia sa pravidlo o znížení detských prídavkov bude týkať až od roku 2020.
Novinkou, ktorá sa dostala do dohody je, že obmedzenie sociálnych benefitov môžu využiť tiež ostatné členské štáty únie.
Finálny návrh predložený Tuskom a Junckerom bol "veľmi férový a vyvážený", uviedol pre DPA zdroj, ktorý si neželal byť menovaný.
Fico: Dohoda stojí za to
Európska únia dala dohodou šancu Veľkej Británii zostať v dvadsaťosemčlenom bloku. V piatok to po skončení rokovania Európskej rady vyhlásil slovenský premiér Robert Fico.
Za podstatné označil to, že sa za ňu postavil aj britský premiér David Cameron. Ten na jej základe chce robiť v rámci referenda, ktoré plánuje vyhlásiť, kampaň v prospech zotrvania jeho krajiny v EÚ. Kompromisný návrh dohody upravuje vzťahy medzi Londýnom a EÚ na základe Cameronových požiadaviek.
K oblastiam, ktoré Cameron navrhoval upraviť, sú vzťahy medzi členskými a nečlenskými štátmi eurozóny, konkurencieschopnosť EÚ a posilnenie právomocí národných parlamentov.
Fico upozornil, že týmto sa prvýkrát oficiálne pripustila dvojkoľajnosť vývoja Európskej únie. „Pretože jedno tempo vývoja bude v eurozóne, kde sme všetci za väčšiu mieru integrácie, spájania sa a spolupráce a druhé tempo bude medzi nečlenskými štátmi,“ vysvetlil. Spokojnosť však vyslovil s tým, že sa odbúra množstvo legislatívy, ktoré zbytočne zaťažuje podnikanie.
„Dohoda stojí za to, aby sme udržali Európsku úniu pohromade. Bolo by veľmi zlé, keby v čase rozdielnych názorov na migráciu, vychádzali na povrch javy, že nie sme ani schopní udržať sa pohromade,“ uzavrel premiér Fico.