ANKARA. Turecká opozícia obvinila turecké tajné služby a kontrarozviedky zo zlyhania, ktorého dôsledkom bol stredajší teroristický útok v Ankare. Ako v piatok informoval turecký denník Hürriyet, opozícia vyzvala vládu, aby prijala opatrenia zamedzujúce ďalším podobným tragédiám.
Výbuch v centre Ankary usmrtil v stredu 28 ľudí a ďalším viac ako 60 spôsobil zranenia. Nálož nastražená v aute explodovala na rušnej križovatke vo chvíli, keď sa pri semafore zastavili autobusy s vojakmi.

Krvavý kúpeľ
"Môžem povedať len jedno: Turecko nie je dobre spravované," vyhlásil predseda hlavnej opozičnej Republikánskej ľudovej strany (CHP) Kemal Kiličdaroglu po návšteve rodín obetí atentátu. "Turecko sa zmenilo na krvavý kúpeľ. Toto si nezaslúžime," zdôraznil.
Na údajné zlyhanie tajných služieb upozornil aj podpredseda frakcie CHP v parlamente Özgür Özel, ktorý pripomenul aj samovražedné atentáty z októbra, keď zahynuli v Ankare desiatky účastníkov predvolebného zhromaždenia.
Podľa Özela sú tieto zlyhania dôvodom na to, aby bola okamžite vyvodená zodpovednosť voči tureckému vedeniu. Özel pripomenul, že zodpovednosť za to, aby Turecko a jeho občania boli v bezpečí, nesie v prvom rade premiér a ministri obrany a vnútra.
Poslanec CHP Eren Erdem v súvislosti s atentátom v Ankare zverejnil tajnú správu tureckej tajnej služby MIT, ktorá varovala pred možnými útokmi, a to zo strany Islamského štátu, ako aj kurdskej Strany demokratickej jednoty (PYD), pričom ich terčom mali byť armádne zariadenia.

Davutoglu viní aj sýrsku vládu
Vo varovaní z 20. januára sa uvádza, že Islamský štát plánuje útoky na vojenské objekty a komandá PYD sa infiltrovali zo Sýrie do Turecka, aby útočili na jeho území. Erdem pred novinármi položil otázku, prečo MIT nepodnikla všetky nevyhnutné opatrenia, keď vypracovala túto správu.
Poslanec nacionalistickej Strany národného hnutia Ümit Özdag tvrdí, že atentát v Ankare bol pokusom zatiahnuť Turecko do vojenskej intervencie v Sýrii. Vyzval preto všetkých tureckých politikov, aby konali s rozvahou. Podľa Özdagovho názoru v prípade najnovšieho ankarského atentátu nezlyhali tajné služby, ale nedbanlivo postupovala polícia, ktorá napriek avízu tajných služieb o hrozbe útoku neprijala adekvátne opatrenia.
Turecký premiér Ahmet Davutoglu vo štvrtok vyhlásil, že stredajší útok na vojenské autobusy spáchaný bombou nastraženou v aute má na svedomí Sýrčan s prepojením na Oddiely ľudovej sebaobrany v Sýrii. Súčasne uviedol, že zodpovednosť za útok nesie aj sýrska vláda, ktorá podporuje kurdské polovojenské oddiely v Sýrii.

Naďalej ostreľujú pozície sýrskych kurdských milícií
Turecká armáda pokračuje v cezhraničnom ostreľovaní pozícií sýrskych kurdských milícií, podporovaných Spojenými štátmi. Podľa piatkovej správy agentúry AP o tom vo štvrtok večer informovala turecká štátna tlačová agentúra Anadolu.
Armáda "s prestávkami" odpaľovala delostrelecké náboje na pozície kurdských milícií neďaleko sýrskeho mesta Azáz, uviedla Anadolu.
Správa prišla v čase, keď Turecko obvinilo zoskupenie sýrskych kurdských milícií, ako aj vlastných tureckých kurdských povstalcov zo stredajšieho bombového útoku v Ankare, pri ktorom zahynulo 28 ľudí. Turecko zároveň vyzvalo svojich spojencov, aby prerušili podporu kurdským milíciám.
Kurdské milície sú však najúčinnejšou silou v boji proti extrémistickej organizácii Islamský štát v Sýrii.
Ankara je čoraz nervóznejšia z najnovších úspechov a územných ziskov Kurdov na druhej strane tureckej hranice a neprestáva cezhranične ostreľovať kurdské milície - hoci medzinárodné spoločenstvo ju vyzýva, aby útoky zastavila.