WASHINGTON, BRATISLAVA. Na to, aby sme naplno pochopili, o koľko ropy viac svet má oproti tomu, koľko potrebuje, sa treba pozrieť na svetové oceány. Plné supertankery s kapacitou dva milióny barelov ropy každý deň čakajú na mori s nádejou, že cena ropy stúpne.
Alebo sa treba pozrieť na rad lodí, ktoré otáčajú pred prístavmi v Mexickom zálive, v Severnom mori a inde. V niektorých častiach sveta už nie je ani dostatok súše na skladovanie ropy.
Ropa sa stala takou lacnou, že zjavne sa každý snaží nízke ceny prečkať. Pritom práve tento postoj cenu drží na súčasnej úrovni. V súčasnosti sú okamžite dostupné najmenej tri miliardy barelov ropy, čo by samo o sebe svetu stačilo na mesiac spotreby.

Ťažká úloha
Tento nadbytok ukazuje, akú náročnú úlohu pred sebou má Saudská Arábia a ďalšie krajiny produkujúce ropu, keď sa snažia zastaviť rok a pol trvajúci prepad cien ropy, ktorý rozvrátil globálnu ekonomiku.
Americké eneregetické spoločnosti bankrotujú, Saudská Arábia ohlásila prísne šetriace opatrenia, rozpadáva sa ekonomika Venezuely. Od júla 2014 klesla cena ropy West Texas Intermediate zo 105 dolárov za barel na tridsať.
Na to, aby sa cena ropy znížila, musí Saudská Arábia a ďalší ropní producenti znížiť dodávky ropy na tú úroveň, aby svet musel siahnuť k rezervám. To nie je jednoduché. V súčasnosti svet podľa Medzinárodnej agentúry pre energetiku spotrebuje asi 94,5 milióna barelov denne, pričom denne produkuje asi 96,5 milióna barelov.