V posledných týždňoch sa hovorí o tom, že s britskými požiadavkami majú viaceré štáty problém. Čo očakávate od summitu lídrov Európskej únie v Bruseli?
„Myslím si, že sa dohodnú už na tomto summite. V základných bodoch štáty problém nemajú, diskusia prebieha len o jednotlivých parametroch opatrení. Ak niektoré krajiny budú trvať na svojich protichodných postojoch, môže sa celý proces spomaliť. Očakávam však, že Európska únia sa bude chcieť čím skôr posunúť k ďalším relevantným témam a preto dohoda vznikne čoskoro.“
Niektoré štáty už avizovali, že rozdeľovať sociálne dávky podľa toho, odkiaľ pochádza poberateľ, je v rozpore s pravidlami Únie. Ako sa dá táto britská požiadavka zladiť s týmito názormi?
„Nejde o porušenie pravidiel, naopak, britskí občania aj cudzinci budú mať rovnaké podmienky. Dávky na deti sa totiž nebudú rozdeľovať podľa občianstva ale podľa toho, v ktorej krajine neplnoleté dieťa žije. Ak sa napríklad poľská rodina rozhodne zobrať so sebou do Británie aj neplnoleté deti, bude dostávať rovnakú sumu ako Briti.“

Tento systém chcú niektoré členské štáty uplatňovať aj u seba.
„Problém by bol, ak by sa dávky líšili v krajinách, kde sa udeľujú na základe poistenie. To už nie je spravodlivé, lebo každý by mal dostávať sumu podľa toho, koľko peňazí do poistenia odviedol. V tomto prípade by sa už princíp voľný pohyb pracovnej sily naozaj porušil.“
Krajiny V4 sa už vyjadrili, že s touto britskou podmienkou nesúhlasia. Ako hodnotíte ich spoločný postoj?
„Chápem to ako solidaritu voči Poľsku a Slovensku, odkiaľ do Británie odišlo veľa ľudí. Preto V4 žiada, aby sa zmeny týkali až novoprichádzajúcich. Maďarska a Česka sa to až tak netýka. Dôležité pre tieto štáty je najmä to, aby sa podobné výnimky, ako má Británia, nepreniesli aj do iných krajín Únie. V tomto by s Britmi mohli nájsť spoločnú reč.“
Budú mať vôbec krajiny strednej Európy pri rokovaní o reformách Únie vplyvný hlas, alebo sa viac-menej to rozhodne medzi Britmi, Nemcami a Francúzmi?
„Ak si stredná Európa udrží jednotný postoj, musia brať jej názor do úvahy. Akákoľvek dohoda na Európskej rade by mala prejsť konsenzom, takže aj V4 musia ostatní počúvať.“