Štrasburg 13. apríla (TASR) Európsky parlament dnes v Štrasburgu schválil prijatie Bulharska a Rumunska do Európskej únie. Obe krajiny sa majú stať členmi EÚ v januári 2007.
Jasnej podpore parlamentu prechádzali dnes neúspešné pokusy časti poslancov hlasovanie odložiť. Odporúčanie pre Bulharsko nakoniec podporilo 522 poslancov, proti sa vyslovilo 70 a zdržalo sa 69 zákonodarcov. Rumunsko prešlo plénom europarlamentu pomerom hlasov 497 ku 93, zdržalo sa 71 poslancov.
Hlasovaniu predchádzal návrh strany zelených odložiť súhlas parlamentu s prijatím Bulharska a Rumunska dovtedy, kým komisia na jeseň nezverejní hodnotiacu správu o pripravenosti oboch krajín na členstvo v EÚ. Ostatní poslanci to jasnou väčšinou odmietli.
Krátko pred hlasovaním sa parlamentu podarilo dohodnúť s Radou EÚ (členskými štátmi) na vyhlásení, ktoré zaručuje finančné a rozpočtové práva EP v zaobchádzaní s peniazmi vyčlenenými na prijatie Bulharska a Rumunska. Bez tejto dohody plánovala požiadať o odklad hlasovania najsilnejšia politická frakcia Európska ľudová strana (EPP).
Bulharsko a Rumunsko po dnešnom súhlase EP podpíšu 25. apríla v Luxemburgu prístupovú zmluvu a ich vstup do únie je naplánovaný na január 2007. Dovtedy však bude musieť zmluvu ratifikovať všetkých 25 členských krajín únie, vrátane Slovenska.
V prípade vážnych problémov môže únia vstup jednej alebo druhej krajiny o rok odložiť. Umožňuje to osobitná ochranná klauzula, ktorú si Brusel vynútil v rokovaniach so Sofiou a Bukurešťou.
Komisár pre rozšírenie Olli Rehn v utorok v Štrasburgu varoval, že nebude váhať s návrhom využiť klauzulu, ak sa ukáže, že Bulharsko alebo Rumunsko sú v niektorej oblasti viditeľne nepripravené. Dôležitý obraz poskytne v novembri pravidelná hodnotiaca správa EK.
Poslanci dnes okrem odporúčaní schválili aj parlamentné správy o Bulharsku a Rumunsku. Oceňujú v nich dosiahnutý pokrok oboch krajín, ale vymenúvajú celý rad oblastí, kde očakávajú zlepšenia.
V prípade Bulharska je to najmä reforma justície, boj proti korupcii a organizovanému zločinu, situácia rómskej menšiny. Problematickejšie Rumunsko musí pridať pri reforme štátnej správy, súdnictva, ochrany hraníc, boji proti korupcii a zločinu, postavení rómskej a maďarskej menšiny, dodržiavaní záväzkov v oblasti štátnej pomoci a životného prostredia.
Dnešným súhlasom sa formálne skončila úloha EP v prístupovom procese Bulharska a Rumunska. Poslanci si však vymohli od komisie i členských štátov, že pri rozhodovaní o možnom odklade vstupu sa bude zohľadňovať postoj EP.