ISTANBUL. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan uviedol, že napriek odmietaniu zodpovednosti zo strany kurdských predstaviteľov, dôkazy získané tureckými úradmi svedčia o tom, že za stredajším atentátom v Ankare sú kurdské polovojenské oddiely zo Sýrie.
Ukázali na Kurdov
Pri útoku spáchanom aktivovaním nálože nastraženej v aute prišlo o život 28 ľudí a ďalších vyše 60 utrpelo zranenia. V súvislosti s týmto útokom bolo doteraz zadržaných 14 podozrivých, informoval Erdogan, podľa ktorého polícia pátra po ďalších osobách.
Erdogan počas návštevy na generálnom štábe tureckej armády pred novinármi vyhlásil, že stredajší útok medzinárodnému spoločenstvu znova ukazuje silné prepojenie medzi zakázanou Stranou kurdských pracujúcich (PKK) pôsobiacou v Turecku a polovojenskými oddielmi sýrskych Kurdov.
Turecký premiér Ahmet Davutoglu vyhlásil, že zodpovednosť za útok nesie aj sýrska vláda, ktorá podporuje kurdské polovojenské oddiely v Sýrii.
V súvislosti s tým vyzval spojencov, aby prestali poskytovať podporu kurdským povstalcom, a avizoval odvetu Turecka proti kurdským silám, ktoré sú za atentátom v Ankare.
Provládne turecké noviny Yeni Šafak zasa informovali, že útok v Ankare spáchal Sýrčan, ktorého sa podarilo identifikovať podľa odtlačkov prstov. Podľa denníka ide o Saliha Necara, ktorý zrejme prišiel do Turecka s utečencami zo Sýrie.
Po stredajšom atentáte turecká rada pre televízne vysielanie uvalila zákaz na vysielanie záberov z miesta útoku, čo je však v Turecku v takýchto prípadoch obvyklé.

Strana zodpovednosť odmieta
Spolupredseda kurdskej Strany demokratickej jednoty (PYD) Sálih Muslim zodpovednosť kurdských polovojenských oddielov odmietol a z útoku obvinil extrémistickú organizáciu Islamský štát.
Muslim tvrdenia premiéra odmietol. "To je absolútna nepravda. Nijaké spojenie medzi Kurdmi a tým, čo sa stalo v Ankare, nie je. To, čo sa tam stalo, súvisí s bojom Turecka proti Islamskému štátu, ktorého elementy žijú v Turecku," vyhlásil Muslim, ktorý súčasne varoval Ankaru pred spustením pozemnej operácie v Sýrii.
Upozornil, že Turecko bude v takom prípade čeliť koalícii kurdských a arabských jednotiek.
Nálety proti Kurdom v Iraku
Turecké sily tiež uskutočnili v noci na štvrtok rozsiahlu bojovú operáciu na severe Iraku, kde podnikli nálety na pozície PKK.
Terčom lietadiel bol skupina 60 až 70 príslušníkov PKK, medzi ktorými boli aj členovia jej vedenia. Nálety trvali údajne vyše hodiny a odohrali sa v oblasti Haftanin na severe Iraku.
K tejto bojovej operácii došlo iba niekoľko hodín po tom, ako výbuch bomby nastraženej v aute usmrtil v Ankare najmenej 28 ľudí a ďalším 61 osobám spôsobil zranenia. K zodpovednosti za útok sa doteraz nikto neprihlásil.
Ako napísal denník Hürriyet, podľa informácií z generálneho štábu tureckej armády 30 zo zranených už opustili nemocnicu, stav zvyšných 31 osôb je stabilizovaný a podrobujú sa liečbe.

Kurdi sú podľa Turecka teroristi
Turecko už dlho tvrdí, že kurdské milície v Sýrii a PKK sú jednou a tou istou teroristickou skupinou. Nalieha preto na Spojené štáty ako spojencov Kurdov, aby takisto uznali, že kurdské polovojenské oddiely v Sýrii sú teroristické, podobne ako PKK, ktorá figuruje na americkom zozname teroristických organizácií.
Washington však kurdské oddiely v Sýrii podporuje, keďže sa ukázali ako najúčinnejšia sila schopná vytlačiť jednotky extrémistického Islamského štátu z obsadených území. Spojené štáty preto nátlak Tureckaodmietajú.
Kurdi sa tešia aj podpore Ruska, ktoré prostredníctvom svojho ministerstva zahraničných vecí odsúdilo stredajší teroristický útok v Ankare ako barbarský zločin, pre ktorý neexistuje ospravedlnenie. Zdôraznilo, že organizátori útoku sa musia zodpovedať pred súdom.
Moskva okrem toho uviedla, že "tento incident opäť poukazuje na nutnosť jednoty všetkých štátov v boji proti medzinárodnému terorizmu".