BRUSEL, BRATISLAVA. Ako by vyzerala Európska únia bez Veľkej Británie? Britský premiér David Cameron sa vo štvrtok aj v piatok pokúsi v Bruseli vyjednať ústupky, aby k tomuto scenáru nedošlo.
"Dnes a zajtra nás čaká dôležitá práca a bude to tvrdé," povedal pri príchode na summit Cameron. "Budem bojovať za Britániu. Ak sa nám podarí dosiahnuť dobrú dohodu, prijmem ju. Neprijmem však dohodu, ktorá nerieši to, čo potrebujeme."
Rokovania sa teoreticky môžu skončiť už vo štvrtok v noci, očakáva sa však, že lídri v nich budú pokračovať aj v piatok. "Je oveľa dôležitejšie urobiť to správne, než urobiť čokoľvek narýchlo," dodal Cameron.
Ak lídri dosiahnu dohodu, Cameron ešte v piatok večer zvolá mimoriadne zasadnutie britskej vlády, kde majú ministri dohodu odobriť. Potom môžu Briti oznámiť termín konania referenda.
Napriek tomu, že nemecká kancelárka Angela Merkelová sa za Camerona postavila a jeho požiadavky označila za oprávnené a pochopiteľné, rozdiely stále pretrvávajú. Vyplýva to aj z dokumentu, ktorý má k dispozícii denník Guardian.
Uniknutý návrh dokumentu ukazuje ešte väčšie rozdiely, ako sa predpokladalo. V zátvorkách, ktoré označujú položky bez zhody, je reforma Lisabonskej zmluvy či väčšia ochrana pre londýnsky trh.
Obmedzenie sociálnych dávok by sa zase nemalo týkať len Británie, podobné pravidlo by mohli schváliť v hociktorom členskom štáte.
Čo žiada Británia?
- imigrácia a dávky - obmedziť sociálne dávky pre zamestnancov z iných európskych krajín počas prvých štyroch rokov ich pobytu v Británii,
- suverenita - odmietanie väčšej integrácie EÚ a možnosť tzv. červenej karty, teda vetovania zákonov väčšinou členských krajín,
- hospodárska správa - finančná suverenita a ochrana londýnskeho trhu, výnimky z eurovalu
- konkurencieschopnosť - menej regulácií z Bruselu.
Ako by takýto proces vyzeral a čo by to znamenalo pre nás aj pre Britániu?
1. Referendum
Referendum by sa malo uskutočniť bez ohľadu na to, čo Cameron v Bruseli v nasledujúcich dňoch vyrokuje. Už teraz sa najčastejšie hovorí o konci júla.
Ak však obe strany nedosiahnu v Bruseli dohodu, termín sa môže presunúť na neskôr, čo je podľa analytikov Citigroup nevýhodné najmä pre pro-európsku kampaň.
Vláda sľúbila, že referendum sa uskutoční najneskôr do konca roka 2017.
Verejná mienka je zatiaľ naklonená skôr zotrvaniu v EÚ - hlasovalo by tak podľa prieskumu agentúry Ipsos Mori 54 percent opýtaných, 36 je proti. Zvyšní ešte môžu zmeniť svoj názor.
