Pravdepodobne ste na sociálnych sieťach tiež zahliadli rôzne verzie obrázku, na ktorom boli dve fotky toho istého muža arabského pôvodu. Jedna podoba ho ukazovala ako vojaka s nápisom islamista, na druhej bol v civile s popisom, že práve prišiel do Európy.
Tento obrázok väčšinou sprevádzal text, ako medzi utečencami prichádzajú stovky až tisíce teroristov. Ukázal sa ako nepravdivý, no už predtým ho stihli šíriť a vidieť tisíce ľudí.
Nemecká Hoaxmap
Podobnú skúsenosť mali aj Karolin Schwarzová a Lutz Helm z Nemecka a rozhodli sa proti tomu bojovať.
Na internetovej stránke Hoaxmap.org začali zbierať a vyvracať často šírené nepravdy a ukazovať ich na mape. Hoax je slovo prevzaté z angličtiny a znamená falošná správa.
Mnohé falošné správy sa týkali konkrétnych miest v Nemecku, tak ich označili na mape aj s vysvetlením, čo sa v skutočnosti stalo.
Hoaxmap má slúžiť, aby “mohli ľudia skontrolovať svoju lokalitu a overiť si pravdivosť šírených správ," povedala Schwarzová pre Washington Post.
Falošné správy sa opakujú
Tvorcovia mapy stále dopĺňajú nové odhalenia, v súčasnosti zobrazuje 243 bodov a podnety im posielajú ľudia z celého Nemecka.
Podľa Schwarzovej vidia, že niektoré správy sa opakujú. Ide najmä o informácie o falošných krádežiach, znásilneniach či o tom, že supermarkety museli zatvoriť, lebo veľa utečencov v nich kradlo.
V prípade správy, ktorá tvrdila, že utečenci močia na regály v supermarkete, navštívili všetky pobočky v danom meste, aby potvrdili nepravdivosť správy.
Hoaxmap pochválil na sociálnej sieti Twitter napríklad nemecký minister spravodlivosti Heiko Maas.
Tvorcovia sa denníku Washington Post zdôverili, že nešlo len o pozitívne reakcie. Šíriteľmi týchto správ sú často extrémistické skupiny, ktoré neteší existencia Hoaxmap.