PEKING, BRATISLAVA. Správa, že Čína na svojom území umiestnila rakety zem-vzduch, by za bežných okolností veľa pozornosti nevzbudila. Keď však taiwanská vláda oznámila, že sa tak stalo na Woodyho ostrove, ktorý je súčasťou Paracelských ostrovov, hovorí sa o ďalšom kroku bližšie ku konfliktu.
Paracelské ostrovy za svoje totiž považuje nielen Čína a súboj o ne sa tak z politickej a medzinárodnoprávnej prekáračky premieňa na vojenskú otázku.

Spor sa vedie desaťročia
„Taiwanské ministerstvo obrany sa dozvedelo, že Čína umiestnila na Woodyho ostrove rakety zem-vzduch. Čínska republika dôsledne sleduje ďalší vývoj,“ cituje CNN vyjadrenie vlády Taiwanu, ktorý sa oficiálne drží názvu Čínska republika.
Spor o tieto ostrovy sa vedie už desaťročia. Čína si robí nárok na prakticky celé Juhočínske more na základe historickej mapy "deviatich bodov", ktorá však nemá žiadnu oporu v medzinárodnom námornom práve.
Podľa neho časti mora patria aj Vietnamu, Malajzii, Bruneju či Filipínam. Aj Taiwan by mal rád more pod kontrolou, keďže oficiálne sa považuje za pokračovanie čínskeho impéria.
Kým dlho išlo len o akademický konflikt a diskusie na úrovni medzinárodného práva, v posledných rokoch sa ukázalo, že v mori by mohli byť bohaté zásoby ropy. Navyše, prechádza cez neho hlavná námorná trasa medzi východnou Áziou a Európou, je druhou najvyťaženejšou námornou trasou sveta.


Čína preto v minulých rokoch začala budovať zariadenia na existujúcich ostrovoch a vytvárať aj umelé. Zväčšovala koralové útesy a budovala na nich napríklad letiská, administratívne budovy či prístavy.
Tabu však ostávalo nasadenie zbraní v tejto oblasti. „Nemáme žiadny záujem o militarizáciu Spratlyho ostrovov,“ sľúbil napríklad v roku 2014 čínsky prezident Si Ťin-pching na návšteve Spojených štátov.