RANCHO MIRAGE. Americký prezident Barack Obama a lídri juhovýchodnej Ázie vyzvali v utorok na mierové vyriešenie námorných teritoriálnych sporov v regióne. Výzvou ukončili summit USA a ASEAN-u (Združenia krajín juhovýchodnej Ázie) v Kalifornii.
Obama na tlačovej konferencii v kalifornskom meste Rancho Mirage povedal, že spory sa musia riešiť právnymi prostriedkami.

Bojkotuje pojednávania v Haagu
Ako napríklad kauza Filipín, ktoré požiadali o arbitráž na medzinárodnom súde v Haagu, pretože Čína si nárokuje na väčšinu Juhočínskeho mora.
Čína bojkotuje pojednávania v Haagu, ale Obama vyhlásil, že Dohovor OSN o morskom práve je pre zúčastnené strany záväzný a musia verdikt rešpektovať. Ten sa očakáva v priebehu roka, pripomenula dnes tlačová agentúra AP.
Obama hostil desať lídrov ASEAN-u na pôde USA prvýkrát. To vyslalo jemný signál Číne, že Spojené štáty sú v juhovýchodnej Ázii stále dôležitou silou.
Lídri vydali po dvoch dňoch rozhovorov spoločné vyhlásenie, v ktorom sa však vyhli priamej zmienke o Číne. Držali sa tak opatrného spôsobu, ktorý členovia ASEAN-u uplatňujú v diplomacii voči svetovým veľmociam.
Napätie v medzinárodných vzťahoch
Teritoriálne nároky Číny vyvolávajú napätie v medzinárodných vzťahoch. Čína, ktorá nie je členom ASEAN-u, si nárokuje takmer na celú oblasť Juhočínskeho mora, pričom argumentuje historickými dôvodmi. Navyše, vybudovala v mori sedem umelých ostrovov, niektoré aj s dráhami pre lietadlá.
Filipíny požiadali o medzinárodnú arbitráž v roku 2013 po tom, čo Peking odmietol stiahnuť svoje lode zo sporného pobrežného pásma v Juhočínskom mori, hoci to stanovovala dohoda vyrokovaná za pomoci Spojených štátov.
Tieto vody sú bohaté na prírodné zdroje a sú tiež dôležitou plavebnou trasou pre medzinárodnú lodnú dopravu. Okrem Filipín a Číny si na niektoré oblasti nárokujú takisto Taiwan a členovia ASEAN-u Brunej, Malajzia i Vietnam.
Skritizoval republikánskych kandidátov
Prezident USA Barack Obama počas konferencie v Kalifornii tiež vyhlásil, že Donald Trump nie je jediný republikánsky kandidát, ktorý má problematické vyjadrenia, vyvolávajúce obavy v zahraničí.
Obama skritizoval republikánskych kandidátov za tvrdé vyjadrenia o moslimoch a prisťahovalcoch a za spochybňovanie klimatických zmien. Šéf Bieleho domu povedal: "Nie je to len pán Trump."
Obama dal do protikladu fakt, keď je človek prezidentom, a rétoriku počas predvolebnej kampane. Obama dodal, že byť prezidentom nie je to isté, ako moderovať reality šou alebo talk šou.
Obama upozornil, že zahraničných pozorovateľov "znepokojujú" republikánske primárky a debaty. Ostatné krajiny sa spoliehajú na Spojené štáty, že sa postavia na stranu vedy a zdravého rozumu, uviedol Obama.
Prezident USA vyslovil predpoklad, že americkí voliči si "nakoniec zvolia rozumne".

Kritika na Obamove pôsobenie v úrade
Miliardár a developer Trump neskôr zareagoval na Obamovu predpoveď, že nebude zvolený do Bieleho domu. Na podujatí v rámci kampane povedal na strednej škole v Beauforte v štáte Južná Karolína: "Je to vlastne (od Obamu) veľký kompliment."
Trump skritizoval Obamovo pôsobenie v prezidentskom úrade: "Keď sa pozriete na náš rozpočet, na naše výdavky, tak vidíte, že nemôžeme poraziť Islamský štát. Obamacare je príšerná... Naše hranice sú ako švajčiarsky syr."
Trump pokračoval: "Obama robí takú zlú prácu, zatiaľ tak brzdí náš vývoj, že jeho slová sú vlastne veľkým komplimentom."
Miliardár neskôr ešte povedal: "Obama môže byť rád, že som naposledy nekandidoval, lebo by bol prezidentom iba jedno funkčné obdobie."