BRUSEL, BRATISLAVA. Čo sa prelomí, už sa nedá spojiť. Znie to ako citát z fantasy seriálu, no v skutočnosti ide o pondelňajší výrok stáleho predsedu Európskej rady Donalda Tuska.
Jeden z najvplyvnejších mužov Európskej únie vyslovil obavu, o ktorej sa hovorí už roky. Vo štvrtok a v piatok na stretnutí európskych lídrov môže dojsť ku krokom, ktoré v konečnom dôsledku povedú k rozpadu Európskej únie.
Tusk vidí nebezpečenstvo v prípadom odchode Veľkej Británie, no tém, o ktorých sa pri rozpade Európskej únie hovorí, je niekoľko.

Loading
...
Briti na ceste z Únie
„Toto je kritický moment,“ vyhlásil Tusk v pondelok o rokovaniach o reforme Európskej únie s britskou vládou pod vedením Davida Camerona.
Reforma Únie je Cameronovou podmienkou pre to, aby v blížiacom sa referende o zotrvaní v Únii viedol proeurópsku kampaň. Presný termín referenda nie je jasný, voličom ho sľúbil do konca roka 2017, no môže prísť ešte v polovici tohto roka. Aby sa Cameron tejto témy definitívne zbavil.
Problémom sú však podmienky, ktoré si Briti kladú. Najmä východoeurópskym krajinám sa nepáči požiadavka obmedzenia detských dávok pre pracujúcich z Európskej únie, ktorí nechali deti v domovských štátoch.
Ide totiž o obmedzenie pravidla, že všetci občania Únie majú rovnaké podmienky a teda aj nárok na dávky. V tomto prípade by Briti s deťmi v Británii dostávali vyššie dávky.
„Budeme sa musieť spolu rozhodnúť, kde nemôžeme a nebudeme ustupovať pri základných slobodách a hodnotách,“ vyhlásil Tusk, ktorý bude v utorok o britskom návrhu hovoriť v Prahe.
