BEJRÚT. Turecko obvinilo v pondelok neskoro večer Rusko zo spáchania "zjavného vojnového zločinu" po tom, ako v severnej časti Sýrie zahynuli desiatky ľudí v dôsledku zasiahnutia škôl a zdravotníckych zariadení raketami.
Najnovšie krviprelievanie sa odohralo v čase zintenzívňovania ofenzívy sýrskej armády podporovanej Ruskom proti povstalcom v provincii Aleppo, kde obyvatelia pripisujú zodpovednosť za tieto útoky Rusom.
Turecké ministerstvo zahraničných vecí varovalo, že ak Rusko takéto útoky okamžité nezastaví, bude nutné rátať s rozsiahlejšími a vážnejšími dôsledkami.
Nový francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Marc Ayrault takisto vydal vyhlásenie, kde dôrazne odsúdil vojenský útok na jednu z nemocníc v Sýrii a upozornil, že takéto akcie namierené proti zdravotníckym zariadeniam predstavujú vojnové zločiny.

Nálet zničil kliniku
Nálet v meste Maarat Numán v provincii Idlib na severe Sýrie zničil v pondelok provizórnu kliniku podporovanú humanitárnou organizáciou Lekári bez hraníc. Organizácia následne informovala o siedmich obetiach, z toho piatich pacientoch a dvoch zamestnancoch kliniky a ďalších minimálne ôsmich nezvestných.
V susednej provincii Aleppo v meste Azáz, pri tureckej hranici, v pondelok zase raketa zasiahla detskú nemocnicu, pričom usmrtila najmenej päť ľudí a zranila desiatky ďalších osôb.
A v neďalekej dedine Kaldžíbrín zasiahol nálet školu, pričom o život tam prišlo sedem ľudí a ďalší utrpeli zranenia.Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva so sídlom v Británii oznámilo, že na provizórnu nemocnicu v Idlibe cielili ruské bojové lietadlá.
Sýrsky veľvyslanec v Rusku Riád Haddad následne oponoval vyhlásením, že zmienený nálet vykonalo vojenské letectvo Spojených štátov a Rusko s ním v žiadnom prípade nemá nič spoločné.
Loading
...

Medzi obeťami sú aj deti
Podľa generálneho tajomníka Organizácie Spojených národov Pan Ki-muna prišlo pri náletoch, ktoré zasiahli na severe Sýrie prinajmenšom päť zdravotníckych zariadení a dve školy, takmer 50 civilistov.
Hovorca spresnil, že medzi obeťami útokov sú aj deti. Dodal, že Pan Ki-mun útoky označil za "do oči bijúce porušovanie medzinárodného práva", ktoré len "ďalej degraduje už aj tak zdevastovaný systém zdravotnej starostlivosti a bráni v prístupe k vzdelaniu v Sýrii".
Pan Ki-mun ďalej povedal, že takéto útoky "vrhajú tieň na záväzky", na ktorých sa 11. februára dohodli delegáti svetových mocností.
Tí sa na Mníchovskej konferencii zaviazali k implementácii celoštátneho zastavenia nepriateľských akcií v Sýrii v priebehu jedného týždňa a tiež ukončenia útokov na civilistov.