BERLÍN, BRATISLAVA. Keď sa diskutovalo o utečencoch aj budúcnosti Schengenu, nemecká kancelárka Merkelová často hovorila o „koalícii ochotných“. Francúzsko, Rakúsko, Švédsko či krajiny Beneluxu pred pár mesiacmi stáli na strane kancelárky a podporovali plán prerozdelenia utečencov aj povinných kvót.
Od septembrového hlasovania európskych ministrov o kvótach sa však udialo mnoho – do Nemecka za celý rok prišlo vyše milión utečencov, v Kolíne počas silvestrovskej noci došlo k sexuálnym útokom od cudzincov, útoky v Sýrii sa ešte znásobili a ďalších utečencov už nezvláda prijímať Rakúsko ani Švédsko.
Koalícia ochotných sa rozpadá a pred štvrtkovým summitom môže byť Merkelová osamotená – jej plánom už nie je nadšené ani Francúzsko, stredná Európa zase rokuje o svojom riešení migračnej krízy.
Spolok odpadlíkov
Keď v pondelok prišla do Prahy poľská premiérka Beata Szydlová, jej český kolega Bohuslav Sobotka jej podával pri vystupovaní z auta kvety. Spolu so slovenským aj maďarským premiérom rokovali o tom, aký postoj zaujme k utečeneckej kríze stredná Európa.
Podľa Sobotkových vyjadrení chceli krajiny Visegrádu prediskutovať záložný plán - ochranu macedónskej hranice - v prípade, že by Nemecko či Rakúsko zatvorili hranice. Na rokovaniach sa preto zúčastnilo Macedónsko a Bulharsko.
Summit podľa politikov podkopáva Merkelovej politiku. Luxemburský minister zahraničia Jean Asselborn varoval krajiny V4, aby sa nestali "spolkom odpadlíkov". Pre televíziu ZDF uviedol, že neexistuje visegrádske ani nemecké, ale len európske riešenie migračnej krízy.
Stredoeurópski lídri sa napokon zhodli na spoločnom európskom riešení a len zdôraznili, že Macedónsko či Bulharsko treba viac podporovať.