SOUL, BRATISLAVA. Kchäsong mal byť ukážkou, že dve kórejské republiky môžu aspoň v niečom spolupracovať, aj keď sú oficiálne vo vojnovom stave. Prvým výrazným krokom k zbližovaniu polostrova, ktorý v 50. rokoch rozdelila kórejská vojna.
Namiesto toho sa Kchäsong stal minulý týždeň symbolom zhoršovania vzťahoch týchto dvoch štátov a jeho zatvorenie dôvodom na opätovné vyhlásenie vojny. A zároveň definitívnym koncom "slnečnej politiky", ktorú v roku 1998 spustili v Soule, aby definitívne zažehnali hrozbu obnovenia vojny.

Vyhlásenie vojny
„Je to vyhlásenie vojny,“ zareagovala podľa BBC severokórejská vláda na rozhodnutie Soulu uzavrieť priemyselný komplex, ktorý sa nachádza severne od najstráženejšej hranice sveta.
Južná Kórea to zdôvodnila tým, že väčšina peňazí, ktoré pôvodne poslala pre asi 53-tisíc zamestnancov komplexu, končí v rukách vlády, a tá z neho financuje vojenský program.
V Kchäsongu 124 juhokórejských firiem zamestnávalo Severokórejčanov, išlo najmä o textilnú či strojársku výrobu.
Firmy platili v amerických dolároch, no nie zamestnancom, ale vláde. Tá mala potom peniaze prerozdeliť medzi robotníkov, no už v severokórejskej mene.