Konštatujú v komentári Lidové noviny s tým, že výstižnejšie by bolo porovnávať EÚ s bývalým Sovietskym zväzom.
Denník na podporu tohto tvrdenia uvádza niekoľko paralel. Dotácie, uprednostňovanie vybraných odborov, produkčné kvóty... Skutočne tieto hospodárske nástroje vlády nepoznáme už z časov sovietskeho budovania lepšej spoločnosti?
Centrálne plány, ktoré sa nedarí plniť napríklad chruščovovský Lisabon, v ktorom si eurosúdruhovia naplánovali, že EÚ bude naj... ekonomikou a predbehne amerických imperialistov. Viacročné finančné rámce, inými slovami centrálne plány podpory ekonomiky a sociálnej súdržnosti teraz sedemročné, podľa euroústavy najmenej päťročné. Nie je to paralela s komunistickými päťročnicami?
Podobnosť EÚ a ZSSR sa podľa autora Jiřího Zahrádku zďaleka netýka iba ekonomiky. Skutočným vládcom v ZSSR bolo politbyro a nie formálne volený parlament. A kto má v EÚ, až na výnimky, monopol na zákonodarnú iniciatívu? Nevolená Európska komisia.
Podobne, ako v komunistickom bloku neexistovala rovnosť politických strán, neexistuje ani v EÚ, pokračujú LN. Podľa nariadenia Európskeho parlamentu a Rady č.2004/2003 majú nárok na finančný príspevok z rozpočtu únie iba politické strany na európskej úrovni. Ako takúto stranu spoznáte? Podľa uvedeného nariadenia musí byť reprezentovaná aspoň v štvrtine členských štátov a musí zdieľať princípy EÚ. To, že táto definícia vyhovuje eurostranám ľudovcov a socialistov je evidentné, rovnako ako to, že ju ťažko splnia euroskeptické strany.
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) juh