SARAJEVO. Úradujúci predseda kolektívneho prezidentského úradu Bosny a Hercegoviny Dragan Čovič predložil v pondelok formálnu žiadosť svojej krajiny o členstvo v Európskej únii.
Podľa Bruselu však Sarajevo musí vykonať ešte množstvo reforiem, aby EÚ podanú žiadosť aspoň zvážila.
Žiadala už viackrát
Sarajevo chcelo požiadať o členstvo v EÚ už viackrát, avšak európska dvadsaťosmička zakaždým vyhlásila, že Bosna musí zlepšiť svoje hospodárstvo, právny systém, rešpektovanie práva, verejnú správu a politické inštitúcie, aby sa krajina mohla stať kandidátom na vstup do tohto bloku, píše agentúra Reuters.
"Vidíme, že náš sused Chorvátsko je už takmer členským štátom, Čierna Hora sa nachádza v integračnom procese, rovnako ako Srbsko. Bosna a Hercegovina je takisto súčasťou toho svetadielu. Sme si vedomí toho, že je to naša úloha, že to musíme dokázať," uviedol Čovič pri predkladaní žiadosti.
Loading
...
Začiatok dlhej cesty
Bosna žiada o členstvo v nádeji, že sa jej tak podarí dostihnúť svojich susedov v snahách o začlenenie sa do tohto bloku.
Krajina hodlá urýchliť požadované reformy v očakávaní, že jej EÚ v roku 2017 udelí štatút kandidáta. Bosna po prvý raz prejavila záujem o členstvo v EÚ v roku 2008, keď podpísala stabilizačnú a asociačnú dohodu.
"Je to začiatok dlhej cesty. Členstvo nie je možné v škále niekoľkých mesiacov alebo ani niekoľkých rokov," vyhlásil eurokomisár pre susedskú politiku a rokovania o rozšírení únie Johannes Hahn.
Reformná agenda
Holandský minister zahraničných vecí Bert Koenders, ktorý od Čoviča prijal žiadosť Bosny o členstvo v bloku, doložil, že žiadosť sa bude zvažovať iba vtedy, ak zo strany Sarajeva dôjde k "výraznému posunu v implementácii reformnej agendy", čo znamená, že krajina teraz nedostane štatút kandidáta.
K pondelkovému kroku Bosny došlo 20 rokov po ukončení občianskej vojny, ktorá zanechala túto balkánsku krajinu etnicky rozdelenú a vyžiadala si 100-tisíc mŕtvych.
Nevyriešené vojnové rozpory pribrzdili realizáciu reforiem a spôsobili, že krajina v integračnom procese zaostáva za svojimi balkánskymi susedmi.
Bosniansku občiansku vojnu ukončila Daytonská mierová zmluva z roku 1995. Konflikt však rozdelil krajinu na prevažne bosniacky a chorvátsky región Federácie Bosny a Hercegoviny, a prevažne srbský región Republiky srbskej.
Zmluva nastolila národnú vládu, ktorej prezidentský úrad zdieľajú predstavitelia všetkých troch národností.
Slovensko je pripravené pomáhať
Šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák sa v pondelok dopoludnia v Bruseli stretol s predsedom kolektívneho prezidentského úradu Bosny a Hercegoviny Draganom Čovičom, ktorý do rúk holandského predsedníctva v EÚ podal oficiálnu žiadosť svojej krajiny o členstvo v Európskej únii.
"Blahoželám Bosne a Hercegovine k podaniu prihlášky do EÚ. Je to začiatok novej etapy, významný krok v integračnom procese krajiny a dôležitý záväzok robiť rozhodné reformy a zavádzať európske štandardy do politického, ekonomického a spoločenského života krajiny," uviedol Lajčák po rokovaní s Čovičom.
Dodal, že tento krok je povzbudením pre všetkých v Bosne a Hercegovine, ktorí veria v európsku perspektívu a európsku cestu. Slovensko je podľa neho pripravené pomáhať Sarajevu svojimi skúsenosťami.
"Ubezpečil som Čoviča o slovenskej podpore pre Bosnu a Hercegovinu a tiež o tom, že slovenské predsedníctvo v Rade Európskej únie bude venovať primeranú pozornosť tak európskej perspektíve Bosny a Hercegoviny ako aj rozširovaniu EÚ ako takému," uviedol Lajčák.
Bosna po prvý raz prejavila záujem o členstvo v tomto bloku v roku 2008, keď s EÚ podpísala stabilizačnú a asociačnú dohodu - 13 rokov po ukončení krvavej občianskej vojny, ktorá zanechala túto balkánsku krajinu etnicky rozdelenú.
"Mnohí pochybovali, že by sme boli v pozícii, požiadať o členstvo v EÚ kvôli zložitým vzťahom, ktoré máme v krajine," priznal Čovič pred novinármi v Bruseli. Čovič, ktorý je na čele trojstranného predsedníctva tejto krajiny zároveň pripomenul, že ide o "mimoriadny, priam historický deň" pre jeho krajinu a dodal, že je presvedčený, že Bosna a Hercegovina patrí do európskej rodiny národov.
Eurokomisár pre susedskú politiku a rokovania o rozšírení Johannes Hahn však do Sarajeva odkázal, že to je len "začiatok dlhej cesty".
"Členstvo nie je možné v priebehu niekoľkých mesiacov alebo niekoľkých rokov. Gratulujeme, ale je to začiatok veľmi tvrdej práce," skonštatoval Hahn.
TASR