Medzi usmrtenými sú traja ozbrojenci organizácie Džajše Muhammad - jednej z dvoch skupín so základňou v Pakistane, ktorú Naí Dillí obviňuje z útoku na indický parlament z 13. decembra 2001. Pri tomto teroristickom útoku vtedy zahynulo 14 ľudí.
Od útoku India a Pakistan znížili úroveň diplomatických vzťahov, prerušili cezhraničnú dopravu a sústredili vojská pozdĺž spoločnej hranice. Tieto kroky zvýšili medzinárodné obavy, že oba štáty, ktoré disponujú jadrovými zbraňami, by mohli medzi sebou rozpútať vojnu.
Pakistanský prezident Parvíz Mušarráf zmiernil dnes obavy z vojny na summite Združenia krajín južnej Ázie v Nepále, keď si potriasol ruku s indickým premiérom Atalom Bíhárím Vádžpéjím a povedal, že chce mier. India odmietla toto gesto ako falošné.
Indická polícia informovala, že traja členovia skupiny so základňou v Pakistane zabili v prestrelke v okrese Budgam západne od Šrínagaru, letnom hlavnom meste štátu Džammú a Kašmír. "Pátracia operácia stále prebiehala, keď prišli najnovšie správy," uvádza sa v dnešnom policajnom vyhlásení.
Ešte v piatok indické bezpečnostné sily zastrelili päť ozbrojencov v okrese Rádžjúri. V ďalších častiach sporného regiónu bezpečnostné jednotky zastrelili počas separátnych prestreliek päť povstalcov.
Približne desať gerilových skupín bojuje proti indickej vláde v štáte Džammú a Kašmír, jedinom štáte, kde žije väčšina moslimov. India tvrdí, že Pakistan vyzbrojuje moslimské skupiny a pomáha im infiltrovať sa do indickej časti Kašmíru.
Pakistan na to reaguje vyhláseniami, že povstalcom poskytuje iba morálnu podporu. India ovláda 45 percent spornej oblasti Kašmíru, Pakistan kontroluje tretinu a Čína zvyšok.
Podľa oficiálnych miest viac než 33.000 ľudí zahynulo v tejto oblasti od vypuknutia násilností v roku 1989. Separatisti však toto číslo uvádzajú vyššie, takmer 80.000.