DAMASK, BRATISLAVA. Pred dvoma rokmi sa hovorilo o novej studenej vojne o vplyve na Ukrajine. Cez víkend tento termín použil ruský premiér Dmitrij Medvedev na konferencii o Sýrii. O čoraz napätejšom konflikte medzi Západom a Ruskom však už nehovoria len Rusi, ale aj ostatné krajiny.
Napriek dohode o prímerí sa situácia v Sýrii čoraz viac komplikuje a môže prerásť do ešte širšieho konfliktu medzi viacerými aktérmi.
Oslabení Američania
Spojené štáty sa do vyše päť rokov trvajúcej vojny, pri ktorej podľa najnovších údajov zahynulo už viac ako 400-tisíc ľudí, zapájali spočiatku len opatrne. Vyzbrojovali rebelov bojujúcich proti režimu prezidenta Bašára Asada a neskôr spolu s koalíciou ďalších štátov bombardovali pozície Islamského štátu. V posledných mesiacoch zase tvrdili, že občianska vojna v Sýrii má len diplomatické a nie vojenské riešenie.
Ruská vojenská intervencia však zmenila povahu konfliktu a rovnováhu síl. Podľa New York Times sú Američanmi podporovaní rebeli na úteku, Asad vďaka ruským náletom získava dávno stratené územia a do vojny sa čoskoro môže zapojiť Turecko aj Saudská Arábia.
Každý z aktérov má však iné predstavy o riešení konfliktu. Aj keď sa vo štvrtok americký a ruský minister zahraničia dohodli na prímerí, kritika ruských krokov neustala a Západ má čoraz menej nástrojov, ako do konfliktu zasahovať.

Horúca či studená vojna
„Dostali sme sa do novej studenej vojny. Vinia nás ako najväčšiu hrozbu pre NATO, Európu, Ameriku...“ povedal na konferencii Medvedev.