MNÍCHOV. Americký minister zahraničných vecí John Kerry kritizoval v sobotu Rusko za aktivity na Ukrajine a v Sýrii a obvinil Moskvu z "opakovanej agresie" v oboch krajinách.

Implementovať Minsk alebo čeliť sankciám
Ekonomické sankcie voči Rusku ostanú podľa neho v platnosti pokým Moskva plne neimplementuje mierové dohody z Minska. "Rusko má jednoduchý výber: plne implementovať Minsk alebo i naďalej čeliť hospodárstvo poškodzujúcim sankciám," povedal Kerry na 52. ročníku Mníchovskej bezpečnostnej konferencie v Nemecku, ktorého citovala agentúra DPA.
Rusko sa vzpiera vôli medzinárodného spoločenstva podporou separatistov na východe Ukrajiny ako aj vojenskou intervenciou v Sýrii, ktorú uskutočňuje na pozvanie prezidenta Bašára Asada, dodal šéf amerického rezortu diplomacie.
Francúzsky premiér Manuel Valls v sobotu v Mníchove varoval, že teroristická hrozba je dlhodobá a treba očakávať ďalšie veľké útoky. Po dvoch útokoch na Francúzsko v roku 2015 "vstúpil svet do novej éry", povedal Valls pred najvyššími bezpečnostnými predstaviteľmi sveta.

Sme vo vojne s terorizmom
"Sme vo vojne s terorizmom; k našim ľuďom musíme byť úprimní a musíme im povedať, že budú ďalšie útoky, veľké útoky - to je niečo, čo vieme určite," konštatoval podľa agentúry AP Valls. Dôležitým je podľa neho boj proti radikalizácii mládeže a nastolenie mieru v krajinách ako Sýria.
Ukrajinský prezident Petro Porošenko vo vyhlásení na mníchovskej konferencii odsúdil aktivity Ruska na Ukrajine a v Sýrii, ktoré sú podľa neho "dôkazom toho, že žijeme v úplne odlišnom vesmíre ako Rusko".
Najväčším nebezpečenstvom pre Európanov je podľa jeho slov v súčasnosti "alternatívna Európa s alternatívnymi hodnotami," ako sú neznášanlivosť a nerešpektovanie ľudských práv. Porošenko sa takto vyjadril iba krátko po tom, ako ruský premiér Dmitrij Medvedev obvinil Západ z opätovného vyvolávania studenej vojny.

Kordinácia Ruska a USA je nevyhnutná
Na zaistenie prímeria v Sýrii je nevyhnutná koordinácia medzi ruskou a americkou armádou. Na 52. ročníku Mníchovskej bezpečnostnej konferencie v Nemecku to v sobotu povedal ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.
Každodenná spolupráca medzi armádami týchto dvoch krajín je podľa Lavrova "kľúčovým nástrojom" na zaistenie dodávok humanitárnych zásob a ukončenie bojov. Koordinácia sa podľa neho musí vzťahovať aj na predchádzanie incidentov vo vzduchu.
"Pokiaľ smerujeme bližšie ku konkrétnym cieľom prímeria, potom bez spolupráce armády nebude nič fungovať," dodal šéf ruskej diplomacie, ktorého cituje agentúra AP.
Moderátor konferencie Wolfgang Ischinger podľa AP vyzval Lavrova, aby na škále 1-100 určil ako veľmi si je istý tým, že sa v Sýrii podarí nastoliť "zastavenie nepriateľských akcií" naplánované do týždňa, na čo Lavrov odpovedal "49".
Loading
...