Vnútropolitický nepokoj trvá v Libanone od 14. februára, keď pri atentáte v Bejrúte zahynul opozičný politik a expremiér Rafík Harírí. Po štrnástich dňoch masových protestov musela prosýrsky zameraná libanonská vláda U. Karámího odstúpiť. Prezident Emil Lahúd zostavením novej vlády poveril opäť U. Karámího, čo libanonská opozícia prijala s nevôľou.
Podľa libanonskej ústavy sa voľby musia vyhlásiť najmenej mesiac pred ukončením funkčného obdobia súčasného parlamentu. V prípade, že sa v Libanone nevytvorí nový kabinet, parlamentné voľby v Libanone sa koncom mája nebudú môcť uskutočniť.
Dezignovaný libanonský premiér Umar Karámí mal oznámiť zloženie svojej vlády národnej jednoty v pondelok, šesť týždňov po tom, ako ho búrlivé demonštrácie libanonskej opozície po atentáte na expremiéra Rafíka Harírího donútili podať 28. februára demisiu. Libanonským frakciám sa však v tomto termíne nepodarilo dosiahnuť dohodu o sformovaní nového kabinetu, ktorý by mal krajinu doviesť k voľbám.
Libanonská opozícia obviňuje Karámího, že sformovanie novej vlády úmyselne zdržiava so zámerom odložiť s napätím očakávané voľby, v ktorých by mala podľa predpokladov vyhrať protisýrsky zameraná opozícia.
"Nová vláda bude pracovať na novom volebnom zákone a to si vyžiada určitý čas. Myslím si, že odklad volieb z technických príčin je nevyhnutný," uviedol jeden libanonský zdroj. Opozícia, OSN aj USA a ďalšie krajiny však požadujú, aby sa voľby uskutočnili v stanovenom termíne a boli slobodné a spravodlivé.
Do volieb by mala Sýria stiahnuť z Libanonu všetky svoje jednotky a príslušníkov tajných služieb. Damask prisľúbil, že tak urobí do konca apríla.
Opoziční poslanci predložili návrh nového volebného zákona do parlamentu už začiatkom tohto roku s tým, že ich text by dal menšinám viac šancí na zastúpenie v zákonodarnom zbore. Predchádzajúce parlamentné voľby sa v Libanone uskutočnili v roku 2000. Vtedy získali väčšinu v 128-člennom parlamente prosýrsky zameraní poslanci. Karámí uviedol, že tento návrh chce na nátlak prosýrskych poslancov z rokovania parlamentu stiahnuť.
Do volieb by mala Sýria odsunúť z Libanonu všetky svoje jednotky a príslušníkov tajných služieb. Damask prisľúbil, že tak urobí do konca apríla.