SME

Bruselská štvrť Molenbeek ponúka teroristický turistický chodníček

Obávaná časť Bruselu láka návštevníkov na miesta, kde žili útočníci z masakru v Paríži.

Ľudia sa tejto štvrti nevyhýbajú, hoci je zobrazovaná negatívnejšie, než by si zaslúžila, hovoria miestni. (Zdroj: PROFIMEDIA)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Ľudia majú radi hrôzy, smeje sa sprievodca Erik pri pohľade na asi 40-člennú skupinku turistov. Jeho kolega vyzbiera od každého po desať eur a záujemcov si rozdelia. Vedú ich do Molenbeeku, obávanej časti Bruselu. Po novembrových útokoch v Paríži sa ukázalo, že práve tu mali teroristi svoje centrum.

Nie, ľudia sa nezačali tejto štvrti vyhýbať, práve naopak. O turistickú prehliadku Molenbeeku je záujem ako nikdy predtým.

Exkurzia nie je novinkou, asociácia Brukselbinnenstebuiten ju organizuje už niekoľko rokov. „Od novembra 2014 do januára 2015 sme mali dve prehliadky. No a od novembra 2015 do tohto januára sme zorganizovali takýchto exkurzií už trinásť. Médiá venovali Molenbeeku veľa pozornosti a ľudia sú zvedaví, začínajú sa zaujímať o túto časť mesta. Predpokladám, že si myslia, že to nemôže byť až také zlé a chcú sa o tom sami presvedčiť. S nami to môžu urobiť komfortne: v bezpečnom prostredí, v skupine a so sprievodcom,“ hovorí Bert de Bisschop z asociácie.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Umelecká exotika

Prehliadka sa začína v industriálnej časti, keďže Molenbeek bol v minulosti priemyselným centrom. Staré priemyselné budovy však nie sú opustené, z niektorých spravili byty a nasťahovali sa do nich mladí umelci. Práve tých sprievodca nazýva trójskymi koňmi, ktorí síce pomáhajú rozvoju verejných priestranstiev a reštaurácií, prinášajú nápady, zároveň však svojou aktivitou zvyšujú hodnotu štvrte a životné náklady v nej. Prečo sa rozhodli bývať práve tu? „Je to tu pre nich lacné a súčasne majú pocit, že bývajú v exotike,“ vtipkuje sprievodca.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Z Molenbeeku urobilo lacnú štvrť niekoľko faktorov: žiadne investície, vyvlastňovanie a chyba pri výstavbe metra, keď pod zemou nebola voda odvedená od budov. „Nik tu nechcel bývať, pretože nebolo isté, či sa nebude musieť o týždeň vysťahovať. Bolo tu nízke nájomné, a tak sa sem začali sťahovať tí, čo mali problém prežiť, alebo tí, ktorí potrebovali minúť minimum peňazí a zvyšok poslať rodine do svojej krajiny,“ vysvetľuje sprievodca, ako sa sem dostali prisťahovalci.

Dnes je podľa neho Molenbeek pre mnohých cudzincov len prechodným miestom: „Prisťahovalci tu začínajú a keď sa im podarí uchytiť, sťahujú sa hneď preč. Vracajú sa sem len tí, ktorým to nevyšlo.“

Nie je to čierna diera

Molenbeek je očividne chudobnejší než iné časti mesta: domy sú zanedbané a na zemi sú smeti. Má však svoje čaro. Na sivých stenách sa sem-tam mihne farebná maľba a grafity sú zdobené mozaikami z kachličiek. Aj v architektúre sa v Molenbeeku viac experimentuje, zástavba nie je rovnaká ako v iných častiach mesta. Na každom kroku sú obchody s čerstvou zeleninou a ovocím, obchody s telefónmi a obchody, kde sa dá nakúpiť za jedno euro.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Od starej továrne vedie sprievodca turistov do predajne s látkami, a potom k peknému a novému detskému ihrisku. Je sobota poobede a ihrisko je prázdne. Niet divu, síce neprší, ale fúka poriadny vietor. Sprievodca upozorňuje turistov na veselé maľby na stenách a neustále pripomína, že pre deti je veľmi dôležité, v akom prostredí vyrastajú.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C45BQ na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN o možnom prijatí Palestínskeho štátu za plnoprávneho člena.

Británia a Švajčiarsko sa hlasovania zdržali-


ČTK
Alain Delon v Cannes.

Delon je od roku 2019 v zlom zdravotnom stave.


TASR
Mari Rantanenová, fínska ministerka vnútra.

Vláda chce zaviesť na hraniciach nové postupy pre žiadateľov o azyl.


TASR
Úradujúci premiér Andrej Plenkovič hovorí po víťazstve v parlamentných voľbách.

Chorvátske demokratické spoločenstvo má 61 poslaneckých kresiel zo 151.


TASR

Sportnet

Justin Schütz (Nemecko) strieľa gól brankárovi Dávidovi Hrenákovi (Slovensko), vľavo ho bráni Mário Grman (Slovensko) počas prípravného hokejového zápasu.

Vypočujte si piatkovú časť denného športového podcastu portálu Sportnet.sk, v ktorom si zhrnieme to najdôležitejšie, čo sa udialo v športovom svete.


Najlepším mužom na ihrisku bol kapitán Fiorentiny Cristiano Biraghi.

Kľúčovým momentom bolo vylúčenie Cadua.


Olivier Archambault (Spišská Nová Ves) a Filip Bajtek (Nitra)

Pozrite si prehľad športových udalostí v piatok 19. apríla. Aký je program dňa?


Brankár Spartaku Trnava Dominik Takáč.

Dominik Takáč verí, že sa negatívna séria končí vo finále.


SkryťZatvoriť reklamu