DŽUBA. Juhosudánsky prezident Salva Kiir opätovne vymenoval svojho rivala a bývalého povstaleckého lídra Rieka Machara za prvého viceprezidenta krajiny, čím by sa mala ukončiť občianska vojna v tejto najmladšej krajine sveta. Oznámila to vo štvrtok (11.2.) agentúra Reuters, citujúc miestne médiá.
Ustanovením Machara za prvého viceprezidenta sa vrátil stav, ktorý v Južnom Sudáne panoval pred decembrom 2013, keď vypukli boje medzi silami lojálnymi Kiirovi a vojakmi podporujúcimi Machara, ktorý už predtým zastával túto funkciu. Konflikt si vyžiadal tisíce mŕtvych a vyhnal z domovov vyše dva milióny ľudí.
Násilie vtedy spustilo zbavenie Machara funkcie viceprezidenta. Pod diplomatickým nátlakom vrátane hrozby sankcií však Kiir a Machar podpísali vlani v auguste mierovú dohodu. V januári sa dohodli na prerozdelení ministerských kresiel v dočasnej vláde národnej jednoty. Dohoda bola odvtedy viac ráz porušená.
Na zásoby ropy bohatý Južný Sudán sa odtrhol od Sudánu v roku 2011. Udalosť sprevádzali masové oslavy, ako aj prísľuby pomoci a dobrej vôle od väčšiny rozvinutého sveta. Jeho regionálni a západní podporovatelia však ustúpili od svojich zámerov po vypuknutí bojov, často pozdĺž etnických hraníc.
Sudánsky prezident Umar Bašír koncom januára nariadil otvorenie štátnych hraníc s Južným Sudánom. Hranice medzi oboma štátmi sa uzavreli v dôsledku vyhlásenia samostatnosti južnej časti krajiny po dlhej občianskej vojne. Južný Sudán tak získal aj tri štvrtiny sudánskych zásob ropy; približne päť miliárd barelov.
Kiir krátko predtým oznámil normalizáciu vzťahov so Sudánom v reakcii na Bašírov súhlas ohľadom zníženia tranzitných poplatkov pre ropu prúdiacu z Južného Sudánu cez sudánske územie. Vzťahy medzi krajinami sú ale naďalej napäté aj kvôli otázke vytýčenia hraníc a štatútu niektorých regiónov nárokovaných oboma stranami.