BRUSEL. Európska komisia (EK) vo štvrtok pripomenula, že 11. február je Európskym dňom čísla 112, čiže dňom zameraným na zvýšenie informovanosti verejnosti o tomto čísle tiesňového volania v Európe.
Podľa prieskumu však v priemere ani polovica Európanov nevie telefónne číslo 112 spontánne identifikovať.
Výročie
Tento rok v auguste uplynie 25 rokov, odkedy bolo číslo 112 zavedené. Aj napriek tomu celoeurópsky prieskum naznačil, že iba necelá polovica (48 percent) občanov EÚ dokáže spontánne identifikovať číslo 112 ako telefónnu linku, ktorá im umožní zavolať políciu, hasičov alebo zdravotnícke služby kdekoľvek v EÚ a bez ďalších finančných nákladov.
Európska komisia upozornila, že v dobe, keď Európania stále viac cestujú do iných európskych krajín, má jednotné číslo tiesňového volania veľkú hodnotu.
Stačí si totiž zapamätať jediné číslo tiesňového volania, ktoré platí kdekoľvek v EÚ.
Zvýšené úsilie
Od roku 2012 EK spolu s verejnými orgánmi členských krajín EÚ, prevádzkovateľmi cestovných kancelárií a dopravnými podnikmi zvýšila úsilie, aby občania boli lepšie informovaní o význame čísla 112 pre tiesňové volania.
Aj napriek tomu pretrvávajú rozdiely medzi krajinami EÚ, keď napríklad Poľsko a Luxembursko majú najvyššiu úroveň informovanosti - 83 a 80 percent. Pre Slovensko podľa prieskumu platí, že význam čísla 112 dobre pozná 69 percent občanov.
Európska komisia sa rozhodla v tomto roku zapojiť do kampane aj program študentských výmen Erasmus+ so zámerom zlepšiť informovanosť hlavne tých najmladších Európanov.
Komisár EÚ pre digitálnu ekonomiku a spoločnosť Günther Oettinger spolu s komisárom zodpovedným za školstvo, kultúru, mládež a telovýchovu Tiborom Navracsicsom v spoločnom oznámení pre médiá uviedli, že aj keď číslo 112 sa stalo jednotným európskym číslom tiesňového volania už pred jednou generáciou, je obzvlášť dôležité, aby mladí ľudia, ktorí najčastejšie cestujú, študujú alebo pracujú v zahraničí, poznali túto linku, ktorá zachraňuje životy na celom území EÚ.
"Žiadame všetkých, ktorí sa podieľajú na programe Erasmus+, aby nám pomohli s našim cieľom šíriť posolstvo o čísle 112," uvádza sa v stanovisku oboch eurokomisárov.
Program Erasmus+ je najrozsiahlejší program pre mladých Európanov financovaný z rozpočtu EÚ, ktorý ponúka príležitostí pre viac ako štyri milióny mladých ľudí a študentov na štúdium a odbornú prax v zahraničí, získavanie pracovných skúseností a tiež dobrovoľnícku činnosť za hranicami domova.
Jednotné európske číslo tiesňového volania 112 bolo zavedené rozhodnutím Rady EÚ v roku 1991. Platí v každom z 28 členských štátov EÚ a za jej hranicami ho možno použiť vo Švajčiarsku, na Islande a v Turecku.