HAAG. Holandsko sa bude podieľať na leteckých úderoch medzinárodnej koalície proti Islamskému štátu v Sýrii.
Zámer vlády premiéra Marka Rutteho v stredu večer veľkou väčšinou hlasov podporili poslanci holandského parlamentu v Haagu.
Vo vzdušnom priestore nad Sýriou by na začiatok mali operovať štyri bojové stroje typu F-16 holandského letectva.
Vyhoveli žiadosti USA
Holandsko sa doteraz podieľalo iba na leteckých úderoch medzinárodnej koalície v Iraku.
Terčom útokov v Sýrii by mali byť predovšetkým trasy, ktoré džihádisti využívajú na zásobovanie. Možnými cieľmi sú však aj ropovody.
Holandsko, ktoré dlho váhalo s účasťou na bombardovaní v Sýrii, tak vyhovelo žiadosti Spojených štátov o zapojenie sa do tejto operácie.

Zapojí sa aj Poľsko
Do boja proti teroristom z Islamského štátu sa zapojí aj Poľsko. Vyhlásil to poľský minister obrany Antoni Macierewicz po stretnutí so svojím americkým náprotivkom Ashtonom Carterom v Bruseli, píše agentúra Reuters.
Macierewicz však naznačil, že rozsah angažovanosti Varšavy v tomto vojenskom ťažení bude závisieť od reakcie Severoatlantickej aliancie na obnovené aktivity Ruska v blízkosti východoeurópskej oblasti NATO.
Poľská účasť bude podľa Macierewicza zahŕňať prieskumnú činnosť a výcvik.
"Detaily sú ešte predmetom rokovaní, najmä čo sa týka širšieho kontextu pozície NATO, pričom dúfame, že USA i aliancia ako celok podporia Poľsko a ďalšie krajiny východnej sféry svojou stálou prítomnosťou," uviedol Macierewicz na margo posilnenia východnej Európy voči Rusku.

NATO schválilo novú jednotku
Poľsko, ktoré je znepokojené ruskou anexiou ukrajinského polostrova Krym pred dvoma rokmi a jeho podporou proruských separatistov v Donbase, dúfa, že NATO bude na júlovom summite vo Varšave súhlasiť s nasadením vyššieho počtu svojich vojakov vo východnej Európe.
Severoatlantická aliancia odsúhlasila v stredu dosiaľ najvýraznejšími opatreniami, ktoré majú Moskvu odradiť od útokov v Pobaltí a iných oblastiach východnej Európy.
Aliancia bude schopná rýchlo nasadiť vzdušné, námorné a pozemné sily bez toho, aby si zvolila možnosť vojenských základní z éry studenej vojny.