Mala by sa Európa obávať o poľskú demokraciu, ako to naznačujú niektorí európski politici?
“Na jednej strane je demokracia, na druhej liberálna demokracia. Je oprávnené mať obavy o to, či liberálna demokracia prežije v súčasnej podobe. Nevidím žiadny dôkaz toho, že by sa krajina odkláňala od demokratických volieb, alebo že by súčasná vláda spochybnila prípadné predčasné voľby, ak by k ním prišlo, alebo ich víťaza. PiS však narušuje fungovanie inštitúcií, ktoré majú kontrolovať vládu – a to je základ liberálnej demokracie.”
Čo sa teda deje na poľskej politickej scéne? Aký je dôvod, že konzervatívna strana Právo a spravodlivosť tak rýchlo presadila niekoľko zmien, ktoré si vyslúžili kritiku EÚ?
“Strana Právo a spravodlivosť len koná v línii, ktorú roky prezentuje. Len jedna vec im bráni v tom, aby spravili to, čo Orbán v Maďarsku - a to je, že nemajú ústavnú väčšinu. Chceli tiež využiť nezorganizovanosť opozície. Nemohli to robiť s oddychom ako Orbán, ten mal na reformy viac času. Voliči tiež skôr zabudnú na veci, ktoré sa udiali na začiatku volebného obdobia. Ľudia preto majú pocit, že veci nabrali veľmi rýchly spád. Strama chce byť radikálna na začiatku volebného obdobia a potom budú skôr umiernení. So zmenou politického systému v Poľsku to však myslia vážne.”

Európska únia bola v posledných týždňoch voči poľskej vláde veľmi kritická. Nepomohlo to práve argumentácii predstaviteľov Práva a spravodlivosť alebo posilneniu ich postavenia?
“Závisí to od toho, akým spôsobom Poľsko kritizujú. Objavili sa dva fenomény – na jednej strane sú ľudia ako šéf europarlamentu Schulz, ktorý bol otvorene nepriateľsky kritický. Na druhej strane je vyšetrovanie Poľska pre porušovanie demokracie, ktorý rozbehla Európska komisia. To bolo viac technokratické a bez emocionálneho zafarbenia. A práve vyšetrovanie má väčšiu šancu vplývať na vývoj. Pre PiS je ľahšie sa brániť emocionálnej kritike, ako odpovedať na priame a byrokratické otázky.”
Zmenila strana svoju stratégiu? Za podobnú politiku ich kritizovali, už aj keď vládli predtým.