DAMASK, BRATISLAVA. Aktivisti Human Rights Watch (HRW) upozornili na používanie kazetovej munície pri bombardovaní počas poslednej dva týždne trvajúcej ofenzíve sýrskych vládnych jednotiek prezidenta Bašára Asada.
Bomby zhodili ruské bombardéry, ktoré podporujú postup vládnych síl.

Bombardovanie vyhnalo desaťtisíce ľudí
Vyšetrovatelia potvrdili, že bomby boli od 26. januára použité prinajmenšom pri 14 útokoch v Aleppe, Damasku, Idlibe, Homs a guberniách Hama. Zabili najmenej 37 civilistov, medzi nimi šesť žien a deväť detí. Počet mŕtvych však môže stúpnuť, upozorňuje Vice News.
Minimálne polovica prípadov použitia zakázaných bômb sa udiala v čase krátkych ženevských mierových rozhovorov, ktoré mali ukončiť konflikt v Sýrii. Západ dlhodobo kritizuje Moskvu pre podporné bombové nálety, ktoré sa v poslednom čase zameriavajú na provinciu Aleppo.
Stephen O'Brien, ktorý vedie humanitárnu pomoc OSN, odhadol, že behom pondelka utieklo z provincie Aleppo až 30-tisíc ľudí, z čoho až 80 percent mohli tvoriť ženy a deti.
Rusko použilo kazetové bomby viackrát
Nie je to po prvýkrát čo Rusko čelí obvineniam z používania kazetových bômb v Sýrii. HRW ešte minulý rok obvinilo Moskvu z ďalších dvadsiatich incidentov spojených s ich nasadením medzi 30. septembrom až 14. decembrom. Moskva správy odmietla a označila ich za klišé a sfalšované.
"Ruské letectvo ich nepoužíva," trvá na tvrdeniach svojich nadriadených ruský generálmajor Igor Konašenkov. "Na ruských leteckých základniach v Sýrii nedisponujeme takými zbraňami."

Aktivisti zbierajú dôkazy
HRW však tvrdí, že ruské médiá alebo ministerstvo obrany samo zverejnilo fotografie lietadiel, ktoré nesú výzbroj pripomínajúcu kazetové bomby. Ďalší aktivisti, vrátane žurnalistov z Bellingcat, porovnali muníciu nájdenú na miestach bombardovania v Sýrii s fotografiami ruského ministerstva obrany a našli zhodu.
"Či už Rusi zhadzujú zakázanú kazetovú muníciu počas operácií so sýrskou vládou alebo nie, Rusko by sa malo okamžite uistiť, aby kazetové bomby už nikdy neboli na území Sýrie použité," povedal pre Vice News riaditeľ HRW pre Blízky východ Nadim Houry.
Celosvetový zákaz používania kazetovej munície bol prijatý v roku 2008 v Dubline a ratifikovaný o dva roky neskôr 30 signatármi. Medzi najväčších oponentov zákazu patrí USA, Rusko a Čína, ktorí sú zároveň aj najväčším výrobcami kazetovej munície na svete. V októbri 2015 sa počet krajín, ktoré konvenciu podpísali, zvýšil na 108.
Loading
...