PEKING. Nielen Číňania v Ázii v pondelok húfne smerovali do chrámov a na výročné trhy, aby sa tam modlili za pevné zdravie a bohatstvo v prvý deň čínskeho lunárneho nového roka.

Spevácke a tanečné vystúpenia
V Pekingu navštívili státisíce ľudí tradičné jarmoky v parkoch, ale aj budhistické a taoistické chrámy, kde sa konali spevácke a tanečné vystúpenia, a trhoviská pod otvoreným nebom ponúkajúce ručné výrobky.
Sviatok oslavujú aj etnickí Číňania v ďalších krajinách sveta, pripomenula tlačová agentúra AP.
Pondelok je prvým dňom roka ohnivej opice, ktorá je deviatym zvieraťom na čínskom zverokruhu.
Pre týždeň trvajúci sviatok, známy v Číne ako Sviatok jari, sú typické stretnutia rodín, je to čas, keď sa študenti a ľudia migrujúci za prácou vracajú do svojich domovských miest. Ide o najdôležitejší čínsky sviatok, uviedla AP.
Na Filipínach aj v Indonézii
Tanečníci oblečení v kostýmoch levov zabávali aj davy ľudí v čínskej štvrti filipínskej metropoly Manila, v Indonézii sa etnickí Číňania modlili v hlavnom meste Jakarte a budova Opery v austrálskom Sydney bola pri tejto príležitosti vysvietená načerveno.
Meng Su, ktorá pracuje ako cestovná agentka, čakala v rade, aby mohla zapáliť kadidlo v tibetskom budhistickom Paláci večného pokoja a harmónie (Jung-che Kung) v centre Pekingu. Pre AP uviedlo, že je to tradícia, ktorá prináša modliacim sa šťastie.
Iná obyvateľka Pekingu, 29-ročná Jen Sia-jing, počas návštevy chrámu s matkou povedala, že jej matka má jasný cieľ: "Dúfa, že sa čoskoro vydám," vyhlásila a jej matka s ňou súhlasila.