ATÉNY. Grécko dokončí v priebehu týždňa výstavbu prisľúbených registračných centier pre migrantov, tzv. hotspotov, ako aj ďalších utečeneckých táborov.
Uviedol to v pondelok grécky minister obrany Panos Kammenos.
"Naša krajina na seba vzala do polovice februára určité dôležité záväzky a s pomocou ozbrojených síl tieto záväzky aj dodržíme," povedal Kammenos, ktorého citovala agentúra AP.
V nových táboroch pre utečencov budú môcť podľa gréckej vlády a predstaviteľov Európskej únie ubytovať celkovo až 3-tisíc migrantov. Ich kapacita by sa však v priebehu roka mala rozšíriť až na 8-tisíc miest.

Protestné zhromaždenia
Protesty voči plánovaným hotspotom v pondelok zorganizovali demonštranti neďaleko gréckej metropoly Atény a tiež v Solúne, druhom najväčšom gréckom meste.
Protestné zhromaždenie neďaleko Atén pritom usporiadala ultrapravicová strana Zlatý úsvit. Zúčastnili sa ho aj štyria spomedzi 18 poslancov Zlatého úsvitu, uviedla agentúra AP.
Paralelne s pondelkovým protestom pravice sa konala aj protidemonštrácia, na ktorej sa zúčastnilo takmer 150 osôb.
Aj Kos je proti hotspotu
Proti plánovanému hotspotu protestovala cez víkend opakovane aj skupina obyvateľov gréckeho ostrova Kos. Tamojší demonštranti zapaľovali pneumatiky a následne ich hádzali na cestu, ktorú tak zablokovali.
Proti výstavbe hotspotu je aj samotné vedenie ostrova Kos. Obáva sa najmä toho, že dlhodobá prítomnosť utečencov uškodí cestovnému ruchu, ktorý je hlavným zdrojom príjmov tohto ostrova.
Starosta ostrova vyzval vládu, aby na ňom nezriadila hotspot, pretože by mohol vyvolať "nekontrolovateľné" protesty miestnych obyvateľov. Jorgos Kyritsis to napísal v liste premiérovi Alexisovi Tsiprasovi, ktorý v nedeľu zverejnila agentúra ANA.
Vstupná brána do Európy
Grécke ostrovy sú hlavnou vstupnou bránou do Európy pre ľudí utekajúcich cez Turecko z oblastí vojnových konfliktov na Blízkom východe, ale aj pre tzv. ekonomických migrantov unikajúcich pred chudobou v Ázii a Afrike.
Vlani takto dorazilo do Grécka viac než 850-tisíc ľudí a od začiatku januára tohto roka ďalších vyše 52-tisíc, vyplýva z údajov Medzinárodnej organizácie pre migráciu.
Od začiatku roka túto cestu neprežilo viac ako dvesto ľudí.