CARACAS. Katolícka cirkev nereaguje na narastajúcu krízu spôsobenú šíriacim sa vírusom zika v Latinskej Amerike. Hrozba narodenia chorých detí viedla už štyri krajiny tohto regiónu k odporúčaniu vyhnúť sa tehotenstvu aspoň na najbližšie dva roky.
Napriek tomu, že vírus prenášaný komármi, môže spôsobiť zaostávanie rastu mozgu u novorodencov, cirkev naďalej odmieta povoliť používanie antikoncepcie a potraty.
Zika má na svedomí tisíce chorých detí, ktoré sa narodili s nevyvinutými malými mozgami.

Antikoncepciu treba sprístupniť všetkým
Právo rozhodovať o svojom tehotenstve by malo v čase krízy náležať ženám, ktorých sa týka, kritizuje podľa Guardianu cirkev riaditeľ Medzinárodnej federácie pre plánované rodičovstvo Tewodros Melesse.
"Napriek odporu cirkvi krajiny Latinskej Ameriky urobili veľký pokrok v rozšírení prístupu k antikoncepcii. V čase krízy spôsobenej vírusom treba apelovať na možnosť užívania antikoncepcie hlavne vo vidieckych oblastiach, ktoré sú najviac vydané napospas vírusu a majú minimálny prístup k zdravotným službám," tvrdí Mellese.
"Antikoncepcia by mala byť dostupná všetkým. Vlády sa musia uistiť, že zdravotné centrá majú dostatočné zásoby pre všetkých, ktorí majú o antikoncepciu záujem," dodáva riaditeľ federácie pre plánované rodičovstvo.

Nelegálne potraty
V Latinskej Amerike žije vyše 425 miliónov katolíkov. Vo väčšine krajín je potrat prísne zakázaný. Tento zákaz ženy často nelegálne obchádzajú, čím sa vystavujú nebezpečenstvu zo strany súdov ako aj neprofesionálnych lekárskych zásahov.
Cirkev verí, že niektoré činy sú zlé za akýchkoľvek podmienok. Preto je nepravdepodobné, že by v krajinách zasiahnutých krízou povolila potraty.
Cirkev ani napriek tlaku pravdepodobne tiež nepovolí užívanie antikoncepcie. Rodinám, ktoré sa stali a stanú obeťami vírusu skôr ponúkne materiálnu, duševnú a osobnú pomoc.