KOLÍN, BRATISLAVA. Biela búdka pri kolínskej katedrále pripomína, že tento karneval nie je taký, ako tie predošlé. Na malej búdke je oranžový nápis: "Bezpečné miesto pre ženy".
Po silvestrovských útokoch na ženy, ktoré sa pre mnohých stali symbolom "neprispôsobivosti" utečencov a cudzincov vo všeobecnosti, sa na ďalšie hromadné podujatie Kolín pripravoval dôkladne.
Počet policajtov v meste sa zvýšil na dvojnásobok, počas prvých dní hliadkovalo viac ako tritisíc policajtov. Nechcel, aby sa zopakovala kritika, podľa ktorej policajti svoju úlohu nezvládli.

Konflikty už v zárodku
A predsa sa nepodarilo ďalším sexuálnym útokom zabrániť úplne. V piatok ráno kolínska polícia hovorila o osemnástich nahlásených útokoch, podľa Spieglu to postupne vystúpalo na 22. Pre porovnania, v roku 2015 ich nahlásili pätnásť. Z obáv o bezpečnosť zadržala polícia 181 ľudí, často prerušovala hroziace konfrontácie už v zárodku.
Do Kolína prišla aj televízna reportérka Esmeralda Labye. Práve robila živý vystup, keď za ňou ľudia začali robiť vulgárne gestá a napodobňovali pohlavný styk. "A potom ma muž, čo stál za mnou, chytil za prsia," povedala podľa portálu Local.de. Ona aj kameraman podali trestné oznámenie.
Na Silvestra sa hovorilo, že ide najmä o cudzincov, zrejme zo severnej Afriky. Jednou z reakcií môže byť aj stredajšie vyhlásenie nemeckej kancelárky Angely Merkelovej, ktorá chce medzi bezpečné krajiny zaradiť Alžírsko aj Maroko.
Znamenalo by to, že žiadateľov o azyl z týchto krajín by automaticky posielali domov a nemali by právo na azyl. Belgická novinárka však tvrdí, že útočníci, ktorí obťažovali ju, vyzerali "európsky".
Na Silvestra išlo o stovky prípadov, teraz ich bolo oveľa menej. Miestny policajný šéf Michael Temme spomína napríklad nahlásený prípad, keď jednej žene dal vyhadzovač pred klubom na výber, či mu dá tradičný karnevalový bozk, alebo zaplatí vstup 25 eur. V minulosti sa podobné prípady väčšinou nenahlasovali.
"Nechcem znižovať význam incidentov, ale ukazuje to, že ženy sú lepšie pripravené nahlasovať obťažovanie," vyhlásil Temme.
Právo pohybovať sa vonku
Ešte pred karnevalom sa objavovali obavy, či je vôbec vhodné organizovať v meste takéto hromadné podujatie. "Ženy majú právo pohybovať sa voľne a bez toho, aby boli v ohrození," píše sa v radách, ktoré vydala radnica mesta.
Radnica ženám odporučila, aby sa vyhýbali ľuďom, pri ktorých sa necítia pohodlne, aby sa pohybovali v skupinách, aby nepili samé alkohol a v prípade útoku "aby pozbierali všetky svoje sily a kričali a bránili sa plnou silou".
"Nie je zodpovednosťou žien, aby sa vyhýbali obťažovaniu zmenou obliekania alebo vyhýbaním sa verejným priestranstvám," píše radnica podľa magazínu Atlantic.

Dve pivá a ide sa
Na karneval nakoniec prišlo menej ľudí než v minulých rokoch ale dôvodom môže byť viac dážď než obavy o bezpečnosť. "Myslíme si, že je dôležité oslavovať napriek všetkému, čo sa nedávno stalo. Je dôležité, aby sme sa neuzavreli do svojej ulity," hovorí pre Guardian osemnásťročná Paulina Schmidtová prezlečená za leva.
Jej spolužiačka Emilia Behrensová si dala zelenú parochňu a výrazný makeup. Mama jej vraj doma hovorila, aby si pre istotu zobrala so sebou obranný sprej a aby sa vyhýbala preplneným námestiam. Chvíľu váhala aj ona, no "potom si dáte pivo alebo dva a idete aj tak".