V čom je vírus zika špecifický?
„Našťastie patrí medzi vírusy, ktoré majú nízku úmrtnosť, no nakazí sa ním veľké množstvo ľudí. Zatiaľ sú ich desaťtisíce, podľa niektorých státisíce. Prvýkrát sa objavil v Ugande a skoro nikto tam na neho nezomrel. Nevýhodou je, že veľmi pravdepodobne sa prenáša z matky na dieťa a dochádza k poškodeniu plodu. Podobne ako pred dvadsiatimi rokmi, keď sa očkovalo proti rubeole, ktorá sa vďaka tomu už na Slovensku nevyskytuje.“
Vírus zika u nás poznáme najmä podľa obrázkov detí s malými, deformovanými hlavami. Ako to ovplyvní ich život?
„Znamená to mikrocefáliu, ale nie každá súvisí so zaostávaním a býva to aj naopak. Niekedy sa dieťa narodí s normálnou hlavou a zaostáva. Nedá sa hneď povedať, že zika sa rovná poškodeniu centrálneho nervového systému. Niektoré deti so zikou sa narodili úplne zdravé. Preto som proti tomu, aby sa plošne liberalizovali potraty. Aj pri rubeole sme videli, že mnohé nakazené ženy nechceli ísť na potrat, lebo sa im po dlhom čase podarilo otehotnieť, a porodili zdravé dieťa. Keby sme povedali, že so zikou treba ísť automaticky na interrupciu, zabili by sme možno 99 zdravých detí len preto, aby sme zabránili možnému poškodeniu jedného plodu.“
Takže paniku netreba šíriť?
„V žiadnom prípade nie, je to benígna choroba. Jediné, čo nám robí vrásky, je pravdepodobnosť rýchleho šírenia a pravdepodobnosť prenosu z matky na dieťa, kde hrozí poškodenie psychomotorického vývoja. Ešte sme nevideli ani to, že by dieťa skončilo ochrnuté. Ide skôr o ľahšiu duševnú zaostalosť.“
V Salvádore ženám odporúčajú, aby odložili tehotenstvo. Je toto cesta?
„To je veľmi rozumná vec. Ak by sa toto podarilo v Brazílii, mohli by bez problémov prebehnúť olympijské hry.“
Čo by ste odporučili Slovákom, ktorí pôjdu v lete do Ria de Janeiro na olympiádu?
„V prvom rade, aby tam ženy neotehotneli, samozrejme, aby tam necestovali, ak už tehotné sú. Treba sa vyhnúť tomu, aby sa nepreniesla choroba do Európy a do juhovýchodnej Ázie.“

Hovorí sa, že Svetová zdravotnícka organizácia sa chcela poučiť z eboly, kde vraj zasiahla neskoro. Poučila sa?
„Áno, hneď od začiatku sa to snaží nepodceniť. Ebola sa veľmi líši od ziky, lebo sa šíri z človeka na človeka, čo sa zatiaľ pri zike nepotvrdilo. Dá sa tiež ukončiť tvrdými verejno-zdravotníckymi opatreniami – zákaz cestovať, karanténa nakazených, zákaz masových podujatí. Pri zike si to neviem predstaviť. Som rád, že sa WHO k tomu takto férovo postavilo, aj keď pre Brazíliu je to ťažká skúška. Menej ľudí na karnevale alebo na olympiáde by pre ňu malo tragický ekonomický efekt. Na druhej strane, čo je tragickejšie ako zriaďovať stovky špeciálnych škôl pre zaostalé deti? Je preto dobré, že Brazília netajila toto ochorenie.“
Kedy budeme poznať liek na ziku?