MOGADIŠO, BRATISLAVA. Mal to byť teroristický útok so 74 obeťami podobný tomu z konca októbra, keď Islamský štát zabil v ruskom lietadle nad Sinajom 224 ľudí. Namiesto toho zomrel len jediný človek, a to samotný útočník.
V stredu mu pritom plán dlho vychádzal. Ako vozičkár sa dostal cez prísne bezpečnostné kontroly na letisku v somálskom Mogadiše. Pomerne jednoducho, hendikepovaných ľudí tu veľmi nepodozrievajú.
Preniesli ho do lietadla, ktoré mierilo do Džibuti, usadili ho na sedadlo k oknu. Dokonca sa mu podarilo aj odpáliť sa. No cez dieru, ktorú spôsobil v lietadle, vypadol len on. Pilot s lietadlom bezpečne pristál.
Prvá a snáď aj posledná
„Bola to moja prvá bomba na palube, snáď bude aj poslednou,“ povedal podľa BBC srbský kapitán Vlatko Vodopiveč po pristátí. Hovorí, že šťastím bolo, že lietadlo sa počas výbuchu nachádzalo vo výške len 3500 metrov. Ak by už bolo vyššie, bolo by to komplikovanejšie.
Keď lietadlo v stredu pristálo, úrady zisťovali, či išlo skutočne o bombu alebo o technickú poruchu. Neskôr priznali, že im chýba jeden pasažier a svedkovia o ňom hovorili, že ho videli v plameňoch. Polícia potom v meste Balad, ktoré leží asi dvadsať kilometrov od Mogadiša, objavila telo, ktoré podľa miestnych vypadlo z lietadla.
Až diplomatický zdroj pre denník Wall Street Journal potvrdil, že pri diere v lietadle našli stopy po výbušnine. „Jednotlivec sa dostal na palubu na invalidnom vozíku a je podozrivý, že bol samovražedným útočníkom,“ povedal diplomatickým jazykom zdroj denníku.
Polícia už zatkla pasažiera, ktorý sedel vedľa útočníka. Podozrievajú ho, že bol jeho komplicom.
K útoku sa zatiaľ nikto neprihlásil, no podozrenie automaticky padá na skupinu aš-Šabáb, ktorá roky bojuje proti somálskej vláde. Tá sa hlási k Islamskému štátu, ktorému podobný útok na Sinaji vyšiel, aj keď časť skupiny sa drží pôvodnej lojality k al-Káide.

Letisko pre diplomatov
Podozrenie, že muž na vozíku sa dostal do lietadla s bombou, vyvolalo obavy o bezpečnosť prísne stráženého letiska v Mogadiše. To využívajú aj zahraniční diplomati a humanitárni pracovníci.
V krajine, ktorá má za sebou desaťročia vojny, je bežné, že sa na letisku objavia ľudia na vozíku, no týchto si personál väčšinou veľmi nevšíma a nepodozrieva ich.
Šéf leteckej spoločnosti Daallo Airlines Mohammed Ibrahim Yassin, ktorej patrilo aj napadnuté lietadlo, napriek tomu hovorí, že bezpečnostné kontroly na mogadišskom letisku sú „dobré, opakované a oveľa lepšie, ako zvykli bývať“, cituje ho denník Telegraph.
Pomsta al-Šabáb
V druhú februárovú sobotu sa k nepodarenému teroristickému činu priznala islamská militantná skupina al-Šabáb. Poškodenie spôsobené predčasným výbuchom bomby donútilo pilotov k núdzovému pristátiu len pár minút po tom, čo lietadlo vzlietlo.
V e-mailovej správe al-Šabáb podľa britskej BBC píše, že útok bol pomstou za operácie Západu v Somálii.