ŽENEVA/SYDNEY. Expertná skupina Rady OSN pre ľudské práva sa v piatok uzniesla, že zakladateľ webovej stránky WikiLeaks Julian Assange bol od decembra 2010 svojvoľne zadržiavaný Britániou a Švédskom.
Podľa expertov OSN by mal byť Assange prepustený a má nárok na odškodnenie.
Švédska prokuratúra však oznámila, že stanovisko expertnej skupiny Rady OSN pre ľudské práva v prípade Juliana Assangea nemá z pohľadu švédskeho práva žiadny vplyv na vyšetrovanie, ktoré sa voči tomuto aktivistovi a publicistovi vedie vo Švédsku. S odvolaním sa na hovorkyňu švédskej prokuratúry Karin Rosanderovú to v piatok uviedla agentúra AP.
Británia ho odmieta, nebolo jednohlasné
Agentúra AP informovala, že rozhodnutie bolo schválené pomerom hlasov tri k jednému. Piaty člen grémia sa práva na hlasovanie vzdal pre možnú zaujatosť, keďže je - ako Assange - austrálskym občanom.
So stanoviskom väčšiny členov expertnej komisie nesúhlasil ukrajinský diplomat Vladimir Točilovskij. AP poukázala na to, že k takýmto názorovým rozporom dochádza v expertnej skupine Rady OSN pre ľudské práva len ojedinele.
Členmi expertnej skupiny sú okrem Ukrajinca aj zástupcovia Austrálie, Beninu, Južnej Kórey a Mexika.
S názorom expertnej skupiny OSN sa nestotožnili ani Švédsko, ani Británia, ktorej ministerstvo zahraničných vecí dnes uviedlo, že podá námietku proti rozhodnutiu grémia OSN.
Vo vyhlásení britského ministerstva sa uvádza, že Británia je "hlboko frustrovaná" tým, že neprijateľná situácia v súvislosti s Assangeom bude pokračovať.
"Názor pracovnej skupiny OSN ignoruje fakty a dobre známe ochranné mechanizmy britského právneho systému. V skutočnosti sa (Assange) z vlastného rozhodnutia vyhýba legitímnemu zatknutiu tým, že sa rozhodol zostať na ekvádorskom veľvyslanectve," uvádza sa vo vyhlásení.
Odškodenie žiada aj Ekvádor
Ekvádorský prezident Rafael Correa víta verdikt expertov OSN v kauze zakladateľa webovej stránky WikiLeaks Juliana Assangea. Súčasne vyjadril presvedčenie, že Assange i Ekvádor by teraz mali byť odškodnení za morálnu a materiálnu ujmu.
S požiadavkou na odškodnenie vystúpil Correa v noci na piatok v Quite. Stalo sa tak ešte pred tým, ako v Ženeve expertná skupina Rady OSN pre ľudské práva vydala oficiálne stanovisko.
Correa reagoval ešte na štvrtkové vyhlásenie, v ktorom expertná skupina Rady OSN pre ľudské práva označila Assangeov dlhoročný pobyt na ekvádorskom veľvyslanectve v Londýne za istú formu nezákonnej väzby. Pokračovanie tohto stavu je podľa expertov svojvoľné a v rozpore s medzinárodnými dohovormi.
Ekvádorský prezident podľa agentúry AFP uviedol, že stanovisko expertov OSN svedčí tom, že "sme mali pravdu".
Súčasne však poukázal na to, že Ekvádoru aj samotnému Assangeovi bola spôsobená veľká morálna i materiálna ujma, ktorú "by bolo treba kompenzovať". Ako príklad uviedol výdavky na posilnenie bezpečnosti ekvádorského veľvyslanectva v Londýne, ako i pokusy o špionáž.
Trpí infekciou pľúc
Assange má vážne zdravotné problémy vrátane dlhodobej infekcie pľúc, povedala v piatok médiám jeho matka. Christine Assangeová sa vyjadrila pred piatkovým oficiálnym zverejnením stanoviska expertnej skupiny Rady OSN pre ľudské práva k Assangovmu prípadu.
"Jeho telo mu vypovedá službu v takom rozsahu, že má teraz problémy so srdcom, chronickú infekciu pľúc a hlbokú a silnú bolesť ramena," povedala austrálskej rozhlasovej stanici ABC.
Informovala o tom tlačová agentúra DPA.
Loading
...
Aspoň hodinu denne na slnku
Christine Assangeová uviedla, že jej syn bol iba krátke okamihy na slnku od roku 2012, kedy vyhľadal útočisko na ekvádorskej ambasáde v Londýne. Ambasáda mu udelila azyl, aby sa vyhol vydaniu do Švédska, kde ho chcú vypočuť pre údajné sexuálne napadnutie.
Lekári Assangovi podľa jeho matky nariadili, aby absolvoval magnetickú rezonanciu a aby bol každý deň hodinu na slnku, ale "britská vláda odmietla".
Od roku 2014 sa správy o zdravotnom stave Assange rozchádzajú.
Britský denník Daily Telegraph citoval zdroje WikiLeaks, ktoré v júli 2014 uviedli, že Assange má nepravidelný tep, chronický kašeľ a vysoký tlak. Jeho právnici odvtedy opísali jeho zdravie ako krehké.
Stav nevedia overiť
Ekvádorské orgány žiadali o dočasné prepustenie Assanga, aby mu lekári mohli vyšetriť bolesť ramena.
Jeho zlý zdravotný stav sa nepodarilo overiť z nezávislého zdroja.
Assange sa vyhýba Švédsku, pretože sa obáva, že by ho vydalo do USA, ktoré ho chcú v súvislosti so zverejnením prísne tajných diplomatických depeší.