PRAHA. O okamžitom prepustení libanonského občana Alího Fajáda - údajného pracovníka libanonských tajných služieb - z väzby rozhodol vo štvrtok Mestský súd v Prahe. Ten už podľa dostupných informácií z Českej republiky odletel.
Minister spravodlivosti ČR Robert Pelikán totiž nepovolil jeho vydanie do USA, informovali vo štvrtok české médiá s odvolaním sa na hovorkyňu súdu Markétu Puci.

Špekulácie o výmene za unesených
Fajádovo meno sa spájalo v ostatných dňoch s prepustením pätice Čechov, ktorí zmizli v libanonsko-sýrskom pohraničí ešte v júli 2015 a ktorých našli zdravých a v uspokojivom stave v pondelok večer.
Tí do Česka prileteli vo štvrtok.
Fajád už opustil české územie. Lietadlo na palube s týmto mužom je podľa informácií denníka Právo a internetového serveru Novinky.cz, odvolávajúce sa na nemenovaný zdroj oboznámený s prípadom, na ceste do Libanonu.
Stroj podľa rovnakého zdroja odštartoval z Letiska Václava Havla v Prahe o 18.00 h, jeho pristátie v Bejrúte sa očakáva o 22.00 h.
Podľa serveru flightradar24.com z Prahy skutočne odletelo lietadlo typu Cessna 560XL Citation Excel, ktoré okolo 19.20 h prekročilo hranice medzi Rumunskom a Bulharskom a smeruje do Libanonu. Informáciu, že na jeho palube sa nachádza Alí Fajád, potvrdil pre server iDNES.cz i jeho právny zástupca Vladimír Řečica.
Súvislosť medzi nezvestnými Čechmi a Fajádom potvrdil pre denník Hospodářské noviny minister obrany ČR Martin Stropnický: "Päť ľudí sa v poriadku vráti do Prahy, pokiaľ Fajád nebude vydaný do USA. Je to prepojené," dodal.
Podľa hovorkyne súdu platí rovnaké rozhodnutie ako v prípade Fajáda aj pre občana Pobrežia Slonoviny Chalida El Marabiho, zadržiavaného pre podozrenie z podpory terorizmu a ilegálneho obchodovania so zbraňami.
O treťom podozrivom Faouzim Jaberovi, ktorý disponuje takisto cestovným pasom Pobrežia Slonoviny, zatiaľ minister spravodlivosti podľa jej slov nerozhodol.

Ambasáda je šokovaná
Veľvyslanectvo USA v ČR je šokované rozhodnutím českej strany nevydať Alída Fajáda a Chalida El Marabiho do Spojených štátov a domnieva sa, že tým vážne utrpí spolupráca orgánov činných v trestnom konaní oboch krajín.
Pre podobné rozhodnutie nejestvuje podľa americkej strany žiadne ospravedlnenie.
Z vyhlásenia signovaného americkým veľvyslancom v ČR Andrewom Schapirom ďalej vyplýva, že obaja muži čelia pred americkým federálnym súdom žalobe z prípravy vrážd zamestnancov americkej vlády, z pokusu získať, prepraviť a použiť protilietadlové strely a z pokusu poskytnúť materiálnu podporu teroristickej organizácii. Ich kauzou sa zaoberala česká justícia, ktorá súhlasila s ich vydaním do USA. Rozhodnutie Prahy podľa názoru americkej ambasády iba povzbudí zločinecké skupiny a teroristov po celom svete.
Informácie priniesol internetový server Novinky.cz.
Predseda českej vlády Bohuslav Sobotka sa vyjadril, že USA by rozhodnutie Prahy mali rešpektovať, a poznamenal, že minister spravodlivosti postupoval v súlade s českou legislatívou.
Samotný šéf rezortu spravodlivosti ČR Robert Pelikán, ktorý v konečnom dôsledku rozhodol o nevydaní oboch menovaných do USA, sa už skôr vyjadril, že o tomto zámere hovoril s americkým veľvyslancom Andrewom Schapirom a záležitosť mu vysvetlil. Pri rozhodovaní zohľadnil podľa vlastných slov dôkazy i skutkovú podstatu činov oboch mužov, ale aj informácie spravodajského charakteru. Súčasne pripustil, že išlo o rozhodnutie politické a medzinárodnopolitické.
Kto boli nezvestní Česi
Päticu mesiace nezvestných občanov ČR tvorili Fajádov právnik Jan Švarc, organizátor ich cesty do Libanonu, príslušník českých bezpečnostných zložiek Martin Psík, ktorý podľa portálu iDNES.cz plnil v Libanone úlohy tajnej služby, ako aj reportéri jindřichohradeckej televízie Miroslav Dobeš a Pavel Kofroň a ich tlmočník Adam Homsi.
Dobeš a Kofroň mali za prísľub rozhovoru so sýrskym prezidentom Bašárom Asadom nakrúcať reportáže z utečeneckých táborov.