Sledujeme odchod Británie z Európskej únie?
„Ako Nemec žijúci v Británii osobne dúfam, že nie. Aj keď počet zástancov a odporcov únie je veľmi podobný, mnoho z nerozhodnutých ľudí hovorí, že po reformách by hlasovali za zotrvanie v Únii. Očakávam referendum už v júni tohto roka. Premiér David Cameron to bude chcieť mať čím skôr za sebou, pretože mu to rozkladá stranu aj vládu. V Bruseli navyše dosiahne prakticky všetko, o čo si požiada.“
Tvoriť heslá do kampane za odchod z únie je pomerne jednoduché, ale ako sa dajú voličom predať komplikované vyrokované reformy?
„Väčšina odborníkov už hovorí, že nejde o podrobnosti ale o to, že Cameron povie ľuďom, že v Bruseli svoj súboj vyhral. Nezáleží na tom, čo vyhral, akú dohodu dosiahol, ale že je prvým lídrom Európskej únie, ktorý sa postavil a povedal, že chce reformy a dosiahol ich.“
Vyhral?
„To je ťažká otázka. Určite to však bude predávať ako víťazstvo. Keď sa potom pozrieme na podrobnosti, nič z toho nemusí platiť, lebo Únia má 27 členov, ktorí to musia schváliť. Podľa mňa to však nakoniec prejde.“
Cameron presadzuje väčšiu moc pre parlamenty, ktoré však dosadzujú premiérov a tým aj európskych lídrov. Aký to má zmysel?
„Chce tým uspokojiť euroskeptických konzervatívcov. Len vďaka nim sa stal lídrom strany. Jeho veľkým sľubom bolo, že dostane konzervatívcov z Európskej ľudovej strany, lebo sa mu zdala príliš proeurópska. Urobil to aj za cenu toho, že konzervatívci stratili vplyv na dianie v Európskom parlamente, kde rozhodujú eurosocialisti a euroľudovci. Odvtedy na neho euroskeptici stále tlačili, musel ich uspokojiť aj teraz.“
Je Cameron euroskeptik?
„Myslím, že Cameron je proeurópsky. Uvedomuje si výhody britského členstva, ale jeho zotrvanie pri moci závisí od hlasov euroskeptikov. Menia sa aj konzervatívci. Do dôchodku odchádzajú starší poslanci, ktorí v poslednom referende viedli kampaň za zotrvanie, a prichádzajú mladší, euroskeptickejší poslanci.“
Cameron žiada, aby občanom Európskej únie mimo Británie mohol obmedziť dávky v prvých rokoch práce v Británie. Ako toto môže nebyť v rozpore s princípom rovnakého zaobchádzania s občanmi Únie?
„Samozrejme, že je to porušením, ale ak sa na to pozriete dôsledne, nehovorí sa o nevyplácaní dávok pracujúcim, ale o možnosti v mimoriadnej situácii tieto dávky pozastaviť. Cameron síce žiadal zastavenie dávok, ale to mu neprešlo, pretože Nemecko a najmä krajiny Beneluxu jasne povedali: Chceme udržať Britániu v Únii, ale odmietame sa vzdať európskych hodnôt. Faktom však je, že z ľudí, ktorí prichádzajú do Británie, len veľmi málo ľudí dostáva dávky, lebo majú vyšší plat. Buď majú vyššiu pozíciu, alebo pracujú vo viacerých prácach a veľké nadčasy.“

Prečo to teda Cameron robí?
„Chce obmedziť imigráciu a odradiť ďalších ľudí. Obmedzením dávok sa to však nepodarí, nikto do Británie neprichádza preto, aby mal minimálnu mzdu a potom dostal daňové úľavy. Prichádzajú mladí ľudia, ktorí nemajú rodiny, takže nepoberajú ani dávky na deti, bývajú zdraví, takže nevyužívajú ani naše zdravotníctvo. Najmä Stredoeurópania sú hrdí na to, že nemusia závisieť od dávok.“
Cameron hovorí aj o tom, že národná bezpečnosť musí byť zodpovednosťou štátov. Znamená to, že chce ukončiť spoluprácu tajných služieb či spoločný boj proti terorizmu v Europole?
„Hovorí, že Únia nemá Británii hovoriť, čo má robiť s britskou armádou alebo políciou. V ére globálneho terorizmu sa proti nemu nedá bojovať v hraniciach jedného štátu, musí ísť o spoluprácu. Británia spolupracuje s Europolom, presadzuje aj akési spoločné jednotky rýchleho nasadenia, no Cameron je proti návrhu o ochrane hraníc, podľa ktorého by Únia mohla zasiahnuť aj bez súhlasu členského štátu. Napríklad ak by Brusel povedal, že Gréci si nevedia ochrániť hranice, mohol by tam poslať ľudí.“
Je správne, že o odchode Británie sa hovorí práve teraz, keď Európa prechádza ďalšími krízami?
„Z istého pohľadu je toto načasovanie požehnaním. Pre Veľkú Britániu aj pre Európu to môže byť príbehom úspechu v čase, kedy Únia takýchto príbehov mnoho nemá. Je to niečo, čo sa dá rýchlo a úspešne vyriešiť. Utečenecká kríza je komplikovaná, rovnako ako Grécko.“
Ako by ste bežnému človeku na ulici vysvetlili, ako sa po zavedení týchto reforiem pre neho zmení Európska únia?
„Pre neho sa nezmení vôbec. V tomto je vidno úspech krajín ako Nemecko, ktoré chcú vyhovieť požiadavkám, ale len v prípade, že sa nedotknú zásad Únie. Viditeľná bude rozličná rýchlosť integrácie, čo ľudia pocítia v tom, či ich krajina bude v eurozóne alebo v Schengene.“
Je Schengen ohrozený?