LONDÝN/BRUSEL. Nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí sa demonštrovalo na podporu učiteľov. Iniciatíva zahraničných študentov sa v stredu stretla v Londýne aj v Bruseli. Pred slovenský veľvyslanectvom v Londýne sa zišlo asi šesťdesiat ľudí, v Bruseli bolo ľudí menej.
Podľa jedného z organizátorov demonštrácie v Londýne Milana Urbaníka bolo už načase niečo urobiť. “Bol by to alibizmus chcieť meniť školstvo a nechať to na učiteľoch. Tlak štrajku sa nedá zvládať, keď ste v tom sami a už bolo načase, aby sme niečo urobili aj my," hovorí pre SME Milan Urbaník, jeden z organizátorov demonštrácie v Londýne, ktorý študuje na King's College London. S Iniciatívou zahraničných študentov chcú podporiť učiteľov a "vrátiť im tým čas a snahu, ktorú nám dali.“
S účasťou na demonštrácii je spokojný, odhaduje, že sa zapojilo asi šesťdesiat Slovákov žijúcich v britskej metropole. Väčšina z nich boli študenti. Ľudia pred veľvyslanectvom skandovali a písali transparenty.



Čas na zmenu
„Naše školstvo je vo veľmi nepríhodnom stave. Počas celej existencie nášho štátu sa mu nevenovala pozornosť, ktorú si zaslúži,“ píše sa vo vyjadrení, ktoré študenti v stredu odovzdali veľvyslancovi Ľubomírovi Rehákovi.
Urbaník dodal, že je možné, že sa akcia zopakuje: „Oslovila nás skupina pracujúcich, že by chceli vymyslieť niečo cez víkend. Uvidíme ako sa situácia vyvinie.“
Na demonštrácii sa zúčastnil aj Filip Štefanec, ktorý v Londýne študuje od septembra: „Mamina je učiteľka na gymnáziu, takže mám informácie o školstve z prvej ruky. (…) Chcem vyjadriť učiteľom podporu, je čas na zmenu,“ hovorí.
Dávid Stolárik pochválil prácu organizátorov: „Palec hore pre organizátorov, že nezaspali a zmobilizovali zo dňa na deň slovenských študentov v Londýne, aby týmto spôsobom odkázali učiteľom, že nám nie sú ukradnutí. Oni majú najväčšiu zásluhu na tom, že môžeme študovať na zahraničných školách,“ tvrdí.


Brusel mal malú účasť
Skupina Slovákov odovzdala podporný list učiteľom aj slovenskému veľvyslancovi v Belgicku Stanislavovi Vallovi. Vo vyhlásení vyzývajú k zmene finančného ohodnotenia učiteľov aj k dôstojnému oceneniu a postaveniu.
Aj keď sa na akcii v Bruseli zišlo len päť ľudí, organizátorka Helena Blahová nízku účasť nepripisuje nezáujmu zo strany študentov. „Je to len začiatok. Naša študentská komunita sa tu ešte len tvorí,“ povedala študentka, ktorá žije v Bruseli už šesť rokov.
Aj Helena pochádza z učiteľskej rodiny, preto chápe, že to pedagógovia nemajú ľahké: „Aj keď ma už v podstate nikdy nebudú učiť, chcem im pomôcť. Záleží mi na tom.“
Po práci pred veľvyslanectvo prišla aj študentka Ivana Pšenčíková: „Aj my v Bruseli sledujeme dianie u nás doma a veľmi sa nás to týka, keďže sme sa vzdelávali na Slovensku a vieme, že tie podmienky učitelia nemajú ľahké. Takto som im chcela vyjadriť symbolickú podporu.“
