AMMÁN, BRATISLAVA. Len v Jordánsku je ich vyše 600-tisíc. Sýrski utečenci žijú nielen v táboroch pozdĺž hraníc, ale aj v hlavnom meste – často v provizórnych podmienkach.
Umm Majdová žije s mužom a dvoma synmi v jednoizbovom byte v Ammáne.
Jej muž legálne pracovať nemôže, zarába preto v autoumyvárni asi sto jordánskych dinárov mesačne (asi 127 eur, polovicu minimálnej mzdy). Polovica ide na nájom, od OSN dostávajú ešte štyridsať dinárov na jedlo.

Európe zatiaľ nie
„Teraz nerozmýšľame nad odchodom do Európy,“ hovorí muž pre Guardian. „Ak nám však ešte viac znížia financie, budeme musieť. A ak znížia hodnotu kupónov na jedlo, asi umrieme.“
Jordánsko sa dostalo do bodu varu, povedal tento týždeň jordánsky kráľ Abdalláh. Pre utečeneckú krízu sa zvýšil tlak na vládu, firmy, prácu si nevedia nájsť ani miestni. Podobnú situáciu zažíva aj Libanon, kde tvoria sýrski utečenci asi pätinu obyvateľstva.
Svetoví lídri sa preto vo štvrtok stretli v Londýne – chcú financiami podporiť krajiny pod tlakom sýrskych utečencov, vytvoriť viac pracovných príležitostí a škôl. Podľa mnohých je za tým snaha, aby sa utečenecká vlna zo Sýrie do Európy ešte viac nestupňovala.
Kritici však politikom vyčítajú, že ide o alibizmus a krízu v Sýrii sa snažia riešiť chaoticky a nekoordinovane.

Fico najskôr pomoc odmietal
Pri päť rokov trvajúcej občianskej vojne aj pri bojoch s rozpínajúcim sa Islamským štátom v Sýrii zomrelo už vyše 250-tisíc obetí. Najmenej jedenásť miliónov Sýrčanov utieklo z domovov, väčšina je v okolitých krajinách. Mnohí nemajú právo pracovať, iní zase žijú v zlých podmienkach v utečeneckých táboroch.