LONDÝN, ŠTOKHOLM. Keď Julian Assange v júni 2012 utiekol na ekvádorskú ambasádu v Londýne, pravdepodobne nepredpokladal, že v tej istej budove strávi viac ako tri roky. Zakladateľ kontroverznej internetovej stránky Wikileaks je teraz bližšie k tomu, aby mohol z ambasády odísť. Závisí to však stále najmä od britskej polície.
Výbor OSN, ktorý vyšetruje prípad jeho zadržania, totiž rozhodol, že zdržanie bolo nezákonné. Informuje o tom BBC.
Chce späť pas
Assangovi ponúkli politický azyl a útočisko na ambasáde po tom, čo ho britské aj švédske úrady chceli zatknúť za obvinenia zo sexuálneho obťažovania a znásilnenia, ku ktorým malo dôjsť v roku 2010 vo Švédsku. Assange ich odmieta.
OSN by sa oficiálne k prípadu mala vyjadriť v piatok. Podľa serveru The Australian by to mohlo znamenať, že bude apelovať na britskú a švédsku políciu, aby ho nezatkli.
Či však Assange bude môcť odísť je stále otázne - výbor OSN totiž nemá formálny vplyv nad britskou políciou. Tí tvrdia, že je ich povinnosťou Assangea zatknúť.
"Očakávam okamžité vrátenie pasu a ukončenie snáh o moje zatknutie," povedal v prejave Assange ešte pred tým, ako sa objavili informácie o verdikte OSN.
Reakcia Švédska
Švédska vláda v reakcii uviedla, že berie na vedomie, že pracovná skupina OSN došla k inému záveru ako švédska justícia.
Švédska prokuratúra sa však vyjadrila, že závery expertov nemajú žiadny dopad na pokračujúce vyšetrovanie kauzy.
Políciu už stiahli
Zakladateľ stránky, ktorá niekoľkokrát zverejnila citlivé a tajné dokumenty z prostredia americkej diplomacie a armády, sa obáva, že Švédi ho vydajú do Spojených štátov. Ambasádu tak môže opustiť len technicky - je totiž na neho vydaný európsky zatykač.
Podal preto sťažnosť na výbor OSN za svojvoľné zadržiavanie.
Pôvodom austrálsky hacker pritom vo štvrtok pred oznámením rozhodnutia výboru povedal, že sa polícii vzdá, ak OSN nerozhodne v jeho prospech.
Do októbra 2015 budovu ekvádorskej ambasády strážila britská polícia, neskôr ju z permanentnej služby stiahli.
Loading
...
