BRAZÍLIA, BRATISLAVA. Keď Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v auguste 2014 vyhlásila mimoriadny stav, ebola si už v západnej Afrike vyžiadala tisíc obetí. Zdravotníci totiž nechceli zareagovať príliš unáhlene. Na internom rokovaní hovorili o tom, že nechcú nahnevať ohrozené africké krajiny, poškodiť ich ekonomiku či obmedziť moslimskú púť do Mekky.
Po pár mesiacoch WHO odborníci tvrdo kritizovali: „Je to ako tvrdiť, že netreba zavolať požiarnikov, lebo požiarne autá by vyrušovali okolie,“ povedal vtedy pre CBS Michael Osterholm, expert na infekčné choroby z Minnesotskej univerzity.
WHO chce teraz zareagovať pružnejšie – v pondelok oznámila, že šírenie vírusu zika v Južnej a Strednej Amerike treba považovať za stav núdze.
Podobné vyhlásenia nie sú časté, stav núdze však platil napríklad v roku 2014 pri epidémii detskej obrny v Ázii a Afrike, či pri prasacej chrípke v roku 2009. Výnimočný stav má najmä prinútiť krajiny, aby vyvinuli veľkú snahu o riešenie krízy a zabránili šíreniu choroby.
Podľa denníku Guardian v posledných dňoch zaregistrovali vyše 20-tisíc nakazených v Kolumbii, čo je najviac po Brazílii. V tej sa už vírusom infikovalo vyše milión ľudí. Aj keď vírus nemá väčšinou žiaden alebo len mierny priebeh, podľa mnohých vedcov s ním súvisí rapídny nárast mikrocefálie u narodených detí. Tie sa rodia s menšou hlavou a mozog sa nedokáže počas života úplne vyvinúť.
Ak vedci naozaj potvrdia, že zika spôsobuje mikrocefáliu, môže to mať veľké následky aj na svetovú populáciu. Vírus podľa WHO totiž môže zasiahnuť viac ako štyri milióny ľudí. Prenáša sa bodnutím komára z tropického kmeňa Aedes Aegypt.
Ebola spojila odborníkov
Podľa medzinárodného think-tanku Chatham House však zika nie je ebola a preto by svet mal na nákazu reagovať inak.