BRATISLAVA. Je to jeden z najkomplikovanejších volebných systémov na svete, ktorému často do detailov nerozumejú ani zasvätení. Prvá fáza amerických prezidentských volieb sa začala už vo februári primárkami v štáte Iowa, ukončia sa 8. novembra celoštátnym hlasovaním o jednom z dvojice kandidátov.
Prečítajte si nášho sprievodcu americkými voľbami.
Ako prebieha voľba prezidenta?
Prakticky rovnako ako v prípade našich volieb. Ľudia hlasujú v klasických volebných miestnostiach, kde si vyberajú z kandidátov.
V Amerike však na rozdiel od nás platí väčšinový systém. Teda víťaz berie všetko, v tomto prípade "celý štát". Každému štátu prináleží istý počet hlasov – najmenej tri, celkový počet závisí najmä od počtu obyvateľov. Iowa má napríklad len šesť hlasov, najľudnatejšia Kalifornia 55.
Celkovo musí víťaz získať aspoň 270 hlasov v rámci celých Spojených štátov. Ak povedzme v Kalifornii vyhrá Hillary Clintonová, berie 55 hlasov. Ak v Iowe vyhrá Donald Trump, berie šesť hlasov.

Ktoré štáty rozhodnú?
V Spojených štátoch existujú prakticky tri skupiny štátov – tradične republikánske, tradične demokratické a tradične „nerozhodnuté“.
Práve v nich prebieha najostrejšia kampaň a práve od nich často závisí, kto bude novým prezidentom USA.
Klasickým príkladom je Florida. Štát ktorý je nielen tradične „nerozhodnutý“, ale bojuje sa v ňom aj o pomerne vysoký počet hlasov – 29. V minulosti práve Florida rozhodla o prehre demokrata Ala Gora a víťazstve prezidenta Georgea W. Busha. Aj keď až po tom, ako tam museli prepočítavať hlasy.
Najznámejším nerozhodným štátom je však Ohio. Od roku 1900 sa v Spojených štátoch odohralo 28 prezidentských volieb a len v dvoch sa víťazom stal kandidát, ktorého si nevybralo Ohio. Budúci prezident tu vyhral v posledných trinástich voľbách.
Prieskumy naznačujú, že na Floride má mierne navrch Clintonová, v Ohiu zas Trump. Podarí sa demokratickej kandidátke prelomiť "kliatbu Ohia"?
Môžu kandidovať aj nezávislí?
Môžu, v modernej histórii USA však nezávislý kandidát nikdy nevyhral.