HAAG. Najmenej 10-tisíc detských utečencov cestujúcich bez sprievodu sa po príchode do Európy stratilo bez stopy.

Zdržanlivý odhad
Uviedol to v nedeľu hovorca európskeho policajného úradu Europol pre tlačovú agentúru DPA.
"Neznamená to, že sa všetkým niečo stalo. Časť z týchto detí by sa skutočne mohla zdržiavať u príbuzných. Ale znamená to, že tieto deti sú aspoň potenciálne ohrozené," citovala hovorcu agentúra.
Hovorca Europolu dodal, že uvedený počet 10-tisíc detí je "zdržanlivým odhadom", ktorý sa vzťahuje na obdobie uplynulých 18 až 24 mesiacov. Len v Taliansku podľa tamojších úradov zmizlo 5000 detských utečencov, vo Švédsku ide o 1-tisíc detí.
"Tieto deti sa môžu stať obeťami zneužívania. A my prosíme kolegov (v Európe), aby mali jasno v tom, že sa to môže stať," povedal hovorca.
Obete sexuálneho zneužívania
Potvrdil tiež vyjadrenia predstaviteľa Europolu Briana Donalda pre britské noviny The Guardian, podľa ktorých existujú dôkazy, že sa niektoré deti cestujúce bez sprievodu stali obeťami sexuálneho zneužitia.
Donald uviedol, že v Nemecku i v Maďarsku zadržali "väčší počet" osôb využívajúcich migrantov a utečencov, a hovoril o celej kriminálnej "infraštruktúre", ktorá vznikla s cieľom využívať utečencov.
Europol má tiež informácie o tom, že kriminálnici, ktorí najskôr profitovali z utečencov ako prevádzači a obchodníci s ľuďmi, sa teraz pokúšajú týchto ľudí aj zotročovať alebo sexuálne využívať.
I verejnosť musí byť ostražitá, pretože zmiznuté deti "nedržia niekde v lese", ale žijú "pred našimi očami".
Z Nemecka do tretích štátov
Nemecké úrady by mali v budúcnosti vyhosťovať utečencov, ktorí sa dopustili trestných činov, aj v prípadoch, keď nie je možný ich návrat do krajín pôvodu.
Podľa vyjadrenia jedného z predstaviteľov spolkovej vlády sa ráta s posielaním takýchto utečencov do tzv. tretích krajín, pričom by malo ísť o krajiny, cez ktoré sa tieto osoby dostali do EÚ.
"Vyjednávame s Tureckom a inými krajinami o spätnom preberaní aj tých utečencov, ktorí pochádzajú z tretích štátov," povedal šéf úradu nemeckej kancelárky a vládny koordinátor pre záležitosti migrácie Peter Altmaier v rozhovore pre týždenník Bild am Sonntag, z ktorého cituje agentúra DPA.
Odsun do niektorej z krajín, cez ktoré utečenci prechádzali na ceste do EÚ, má byť riešením v situáciách, keď ich nie je možné poslať naspäť do vlasti vzhľadom na pokračujúcu vojnu alebo hrozbu mučenia, popravy či prenasledovania. V niektorých prípadoch navyše utečencov odmietajú prijať samotné krajiny pôvodu.

Vrátia sa domov
Nemecká kancelárka Angela Merkelová sa snažila v sobotu utíšiť čoraz hlasnejších kritikov svojej politiky otvorených dverí pre utečencov, keď zdôraznila, že sa azylanti zo Sýrie a Iraku vrátia domov po tom, ako sa tamojšie konflikty skončia.
Altmaier pre Bild am Sonntag povedal, že od začiatku roka 2015 už Nemecko opustilo približne 50-tisíc utečencov, a to dobrovoľne, ako aj na základe rozhodnutia o vyhostení.
"Mnohí sa otočia pred tým, ako podajú žiadosť o azyl, keď sa im vysvetlí, že nemajú žiadne vyhliadky na úspech. Podobne ako v prípade balkánskych štátov budeme vysielať jasné signály, že sa neoplatí prísť do Nemecka, ak ste Alžírčan, Tunisan alebo Maročan," upozornil vládny koordinátor, pričom narážal na rozšírený zoznam tzv. bezpečných krajín.
Altmeier taktiež informoval, že počty utečencov prichádzajúcich do Európy cez Turecko poklesli od októbra o viac ako 60 percent, zatiaľ čo v prípade utečencov z balkánskych štátov zaznamenali od vlaňajšieho leta vyše 90-percentný pokles.
Nemecká vláda prijala v uplynulom týždni návrh opatrení sprísňujúcich azylovú politiku a zjednodušujúcich deportáciu migrantov, ktorí sa dopustia trestnej činnosti. Navrhované zmeny vznikli ako reakcia na hromadné sexuálne obťažovanie a krádeže spáchané azylantmi na ženách počas osláv príchodu nového roka v Kolíne nad Rýnom.